Νίκη - ανάσα για Νοβάρα, διπλό της Κατάνια στο 90' επί της Λέτσε, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Νοβάρα, που ανέτρεψε το 0-1 και επικράτησε με 2-1 της Πάρμα εντός έδρας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A. Διπλό για την Κατάνια στο 90', στην έδρα της Λέτσε.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, η Νοβάρα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και επικράτησε με 2-1 της Πάρμα στο Σίλβιο Πιόλα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με την βοήθεια των γηπεδούχων, αφού ο Σεντουριόνι

στο 29' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-0 για την Πάρμα.

Οι νεοφώτιστοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν στο δεύτερο μέρος και μέσα σε οκτώ λεπτά πέτυχαν την ανατροπή. Αρχικά, στο 70' ο Ρουμπίνο έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στο 78' ο Ριγκόνι έδωσε το προβάδισμα στην Νοβάρα. Στο 87', οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Τζεμίτι, ωστόσο κράτησαν το υπέρ τους 2-1 μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας μία πολύ σημαντική γι' αυτούς νίκη.

Στο Βία ντελ Μάρε, η Κατάνια κατάφερε να φύγει με το τρίποντο της νίκης, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Μπαριέντος ήταν ο ήρωας για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βύθισαν ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους στην βαθμολογία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής: