Νίκη Χιούιτ, αποκλεισμός για Βαβρίνκα

Πολύ καλή εμφάνιση του Λέιτον Χιούιτ στον πρώτο του αγώνα στο Wimbledon απέναντι στον Στάνισλας Βαβρίνκα, τον οποίο νίκησε με 3-0 σετ.Ο αυστραλός τενίστας δείχνει αρκετά φορμαρισμένος αυτήν την περίοδο και επιθυμεί μία καλή πορεία  στο Grand Slam του Λονδίνου. Θυμίζοντας τον παλιό καλό του εαυτό, όταν το 2002 είχε κατακτήσει
το τρόπαιο στην Αγγλία επικράτησε με 3-0 σετ (6-4, 7-5, 6-3) του ελβετού. Δυναμική εκκίνηση για τον Χιούιτ στον αγώνα που πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-4. Ο ελβετός, Νο 10 της παγκόσμιας κατάταξης, επέστρεψε στο δεύτερο σετ πιέζοντας τον Χιούιτ, όμως το μπρέικ που πέτυχε στο 11ο γκέιμ δεν ήταν αρκετό για να ισοφαρίσει. Ο αυστραλός, Νο 70, πέτυχε εκ νέου μπρέικ και πήρε το σετ. Στο τελευταίο σετ ο Χιούιτ πέτυχε μπρέικ στο 1ο γκέιμ και άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη. Ο Βαβρίνκα είχε έξι ευκαιρίες για να πάρει πίσω το μπρείκ του αντιπάλου του, αλλά δεν τα κατάφερε ποτέ.Στην επόμενη φάση ο Χιούιτ θα αντιμετωπίσει τον Ντάστιν Μπράουν που επικράτησε του  Γκιγέρμο Γκαρσία Λόπεζ με 3-0 σετ (6-3, 6-3, 6-3).