Νίκη για Μιλάνο με υπογραφή Μπουρούση

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση, η Μιλάνο πέρασε από την έδρα της Ρόμα με 91-78 για το ιταλικό πρωτάθλημα. Ο διεθνής σέντερ, σε 20 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 19 πόντους (7/8 βολ., 3/4 διπ., 2/2 τριπ.), μάζεψε 4 ριμπάουντ κι έκανε 1 τάπα.Αξιος συμπαραστάτης του Μπουρούση ήταν ο Μαλίκ Χέρστον (19 π.) ενώ με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ συνέβαλε στη νίκη της Μιλάνο ο Αντώνης Φώτσης. Για τους ρωμαίους διακρίθηκε ο Κλέι Τάκερ (16 π.), ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Μιχάλη Κακιούζη, που σε 24 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 11 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 2 έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του.Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο 18-18, ενώ στο ημίχρονο η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (48-40). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά τους (57-74), για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 91-78.