Νίκη-οξυγόνο για την Φορτούνα

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε η Φορτούνα Ντίσελντορφ, που επικράτησε με 4-0 της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga.Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν από την 15η στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όπου ισοβαθμούν με την Βέρντερ Βρέμης στους 18 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύτιμο έδαφος και την ευκαιρία να πιάσουν στην δεύτερη θέση τη Λεβερκούζεν, μένοντας στην 4η με 24 πόντους.Η Φορτούνα μ' ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου
μέρους έβαλε τις βάσεις για την τελική της επικράτηση που σφραγίστηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.Βέβαια, για να φτάσουμε εκεί, έπρεπε ο Καρίμ Ματμούρ των φιλοξενουμένων να δει δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε διάστημα επτά λεπτών (27'-34') και να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι στο έπακρον...Ο Στέφαν Ρέσινγκερ στο 38' άνοιξε το σκορ, με τον Ολιβερ Φινκ τέσσερα λεπτά αργότερα να σημειώνει το 2-0 για την ομάδα του Ντίσελντορφ. Ο Νάντο Ραφαέλ στο 58' έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα της Αϊντραχτ διαμορφώνοντας το 3-0.Και στο 85' ο Αξελ Μπελινγχάουζεν ήρθε για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Στέλιου Μαλεζά, ο οποίος για ακόμη ένα ματς είδε τις προσπάθειες των συμπαικτών του από την κερκίδα, όντας εκτός αποστολής...