Νίκη-πρόκριση με υπογραφή Σπανούλη

23:53 1/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς, πέρα από κάποια σκαμπανεβάσματα και... νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι της, είχε τον έλεγχο του ρυθμού, διατηρούσε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη-πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague, όπου θα συναντήσει την ιταλική Σιένα. Πρωταγωνιστής για τους ερυθρόλευκους ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους. Αξιοι συμπαραστάτες του οι Πρίντεζης, Χάινς
και Λο.Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Με όπλο την πιεστική άμυνα, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Σπανούλη, Ντόρσεϊ και προηγήθηκαν με 10-2 στο 2'. Με πρωταγωνιστή τον Γκόρντον, οι τούρκοι ανέβασαν ελαφρώς την απόδοση τους, έκαναν επιμέρους σκορ 6-2 και μείωσαν στους τέσσερις (8-12, 5').Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι δεν επέτρεψαν στην Γαλατασαράι να πλησιάσει κι άλλο. Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και ηγέτες στην επίθεση τους Σπανούλη, Παπανικολάου, η ελληνική ομάδα ανέβασε, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό (18-8, 6').Παρά τις προσπάθειες των Σιπ και Σούμπερτ για την Γαλατά, ο Πρίντεζης, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, κράτησε την διαφορά στους 10 για την ομάδα του Ιβκοβιτς (24-14, 10').Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα, απέναντι στην άμυνα της Γαλατά, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι ερυθρόλευκοι... κόλλησαν, είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στους τέσσερις (22-26, 12'), με καλάθια των Λάκοβιτς και Αλντεμίρ.Στην συνέχεια, η ελληνική ομάδα βρήκε τα πατήματα της, πήρε σκορ από τον πολύ καλό Χάινς, ωστόσο δεν μπορούσε να ανοίξει την διαφορά, με τους τούρκους να κρατούν την επαφή με το σκορ (36-33, 18'). Με τον Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση και να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με +8 (43-35).Με εύστοχο τρίποντο του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο, αυξάνοντας την διαφορά του στο +11 (46-35, 21'), ωστόσο η Γαλατά αντέδρασε, κατεβάζοντας την διαφορά στους επτά (43-50, 22'), με τους Σιπ, Οζερ και Λούκας.Οι Ντόρσεϊ και Λο έτρεξαν ένα 4-0 για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι ανέβασαν εκ νέου την διαφορά πάνω από τους 10 (54-43, 24'), αλλά για άλλη μία φορά στον αγώνα, δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό.Η ομάδα του Ιβκοβιτς υπέπεσε σε πολλά λάθη στην επίθεση, έχασε την συγκέντρωση της στην άμυνα, με την ομάδα του Μαχμούτι να το εκμεταλλεύεται και με τον Λάκοβιτς να... χτυπάει από τα 6,75μ., η Γαλατά έκανε σερί 10-0 και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (54-53, 26').Με δημιουργό και εκτελεστή τον Εϊσι Λο, η ελληνική ομάδα απάντησε με ένα δικό της 10-0 και επανέφερε την διαφορά της στο +11 (64-53, 28'), σε κρίσιμο σημείο του αγώνα. Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος απάντησε στις προσπάθειες των Αλντεμίρ και Αντριτς, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με έναν αέρα εννέα πόντων (67-58, 30').Μέτριο ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες, στις αρχές της τέταρτης περιόδου, με τους Σπανούλη και Αντιτς