Νίκη στις καθυστερήσεις για Μίλαν, με υπογραφή Μπαλοτέλι

23:45 3/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Μάριο Μπαλοτέλι συνδύασε με δύο γκολ και νίκη το ντεμπούτο του με την φανέλα της Μίλαν, με τους ροσονέρι να επικρατούν στις καθυστερήσεις με 2-1 της Ουντινέζε στο Τζιουζέπε Μεάτσα, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Serie A.Ο ιταλός επιθετικός άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 25', όταν μετά από σέντρα του Ελ Σαραουί σκόραρε με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή. Παρά τις προσπάθειες
των δύο ομάδων στην συνέχεια, το 1-0 υπέρ της Μίλαν έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Στο 55', οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Πίντζι σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1 για τις Ζέβρες.Ωστόσο, οι ροσονέρι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Ερτό στον Ελ Σαραουί.Ο Μπαλοτέλι ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έδωσε την νίκη στην ομάδα του Αλέγκρι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής:Παρασκευή (1/2)Ρόμα - Κάλιαρι 2-4 (35' Τότι, 90'+3' Μαρκίνιο - 5' Ναϊνγκόλαν, 46' αυτ. Γκοϊκοετσέα, 53' Σάου, 71' Πιζάνο)Σάββατο (2/2)Τορίνο - Σαμπντόρια 0-0Νάπολι - Κατάνια 2-0 (31' Χάμσικ, 44' Καναβάρο)Κυριακή (3/2)Κιέβο Βερόνα - Γιουβέντους 1-2 (52' Τερό - 10' Μάτρι, 42' Λιχτστάινερ)Πεσκάρα - Μπολόνια 2-3 (30' πέν. Βάις, 45' πέν. Ντ' Αγκοστίνο - 34' πέν. Ντιαμάντι, 50' Τζιλαρντίνο, 66' Κονέ)Παλέρμο - Αταλάντα 1-2 (83' Νέλσον - 54' Καρμόνα, 72' Ντένις)Φιορεντίνα - Πάρμα 2-0 (28' Τόνι, 50' Γιόβετιτς)Σιένα - Ιντερ 3-1 (21' Εμεγκάρα, 25' Σέστου, 55' πέν. Ροζίνα - 22' Κασάνο)Τζένοα - Λάτσιο 3-2 (16' Μποριέλο, 22' Μπερτολάτσι, 90'+5' Ριγκόνι - 58' Φλοκάρι, 82' πέν. Μάουρι)Μίλαν - Ουντινέζε 1-1 (25', 90'+4' πέν. Μπαλοτέλι - 55' Πίντσι)