Νίκη στο... χιλιοστό για τον Ολυμπιακό

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και τα τελευταία λεπτά ήταν συναρπαστικά. Το ματς κρίθηκε στην τελευταία επίθεση, με τον Μπατίστ να σουτάρει για την ισοφάριση, αλλά τους διαιτητές να δείχνουν πως πατούσε τη γραμμή του τρίποντου κι έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στον πόντο.Ο Ολυμπιακός
εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος στο ξεκίνημα του ντέρμπι και με το γρήγορο 9-3 ανάγκασε τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει νωρίς το πρώτο του τάιμ αουτ.Ωστόσο, η κίνηση αυτή δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και μ` ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου (5/5 αιφνιδιασμοί) προηγήθηκε με 22-15, έχοντας κορυφαίους τούς Ντόρσεϊ και Σπανούλη.Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ζώνη τη δεύτερη περίοδο και το πλήρωσε με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κέσελ και Λο, που ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (29-16, 12`).Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα στα επόμενα λεπτά και είχαν εξαιρετικά ποσοστά (8/12 δίποντα, 6/12 τρίποντα, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμη και στους 17 πόντους, πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο (35-18, 15`).Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι έδειξαν μία χαλαρότητα στα τελευταία λεπτά και ο Παναθηναϊκός, με τους Μπατίστ και Διαμαντίδη, μείωσε σε 31-43 στο 20`.Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 6-0 την τρίτη περίοδο και μείωσε σε 37-43, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι, ενώ λίγο αργότερα πλησίασε ακόμη και στους τέσσερις πόντους (40-44).Ο Ολυμπιακός, όμως, βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και με πρωταγωνιστή τον Μάντζαρη πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα. Με δύο τρίποντα του νεαρού γκαρντ η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στους 13 (53-40), ενώ στο φινάλε της περιόδου, οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν και πάλι με 17 (59-42)!Εξι λεπτά πριν από το φινάλε ο Ολυμπιακός έπιασε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (+18, 65-47) και προσπάθησε να κοντρολάρει το ρυθμό, ώστε να μη δώσει ελπίδες ανατροπής στους πράσινους. Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν το έβαλε κάτω και με καλάθια του Βουγιούκα μείωσε στους 12, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε (55-67).Η πράσινη αντεπίθεση συνεχίστηκε και το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Με Γιασικεβίτσιους και Περπέρογλου, οι πράσινοι μείωσαν στους 7 και το ματς πήρε... φωτιά (67-60).Γκετσεβίτσιους και Αντιτς, όμως, δήλωσαν παρών στα κρίσιμα σημεία και με δύο δικά τους τρίποντα ο Ολυμπιακός απάντησε στην πράσινη αντεπίθεση (73-65, 38`).Με τρίποντο του Διαμαντίδη, όμως, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τέσσερις (76-72), ένα λεπτό πριν από το τέλος και τα τελευταία εξήντα δευτερόλεπτα του ντέρμπι ήταν συναρπαστικά. Ο Ολυμπιακός έχασε την επόμενη επίθεση, με τον Σλούκα και οι πράσινοι μείωσαν στον πόντο με τρίποντο του Σάτο (75-76).Ο Σλούκας πήγε στη γραμμή για δύο βολές, στις οποίες ευστόχησε κι ενώ απέμεναν 22 δευτερόλεπτα. Ο Ολυμπιακός δεν έκανε φάουλ και ο Μπατίστ στην εκπνοή σούταρε για την ισοφάριση και ευστόχησε υπό πίεση. Ωστόσο, ο αμερικανός άσος πατούσε τη γραμμή κι έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στον πόντο με 78