Νίκησε η Ρούμπιν υπό το βλέμμα του Ασπιάθου

22:44 9/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο στενός συνεργάτης του Ερνέστο Βαλβέρδε στην τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού παρακολούθησε από κοντά την επικείμενη αντίπαλο των ερυθρολεύκων στο Europa League και γέμισε το... μπλοκάκι του με μπόλικες σημειώσεις.Το τελικό 2-1 με το οποίο η ομάδα του Καζάν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ντιναμό Κιέβου δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς, καθώς
η Ρούμπιν είχε πολλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα ένα χαμένο πέναλτι πλην των δυο τερμάτων, ενώ αμυντικά, αν εξαιρέσει κανείς τη φάση της επίτευξης του 1-1 δεν έδωσε πολλά δικαιώματα στους Ουκρανούς.Στο 20', η Ρούμπιν είδε τον Βαλδές να χάνει πέναλτι, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Καραντενίζ, έκανε με φάουλ το 1-0. Η Ρούμπιν συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες με αποτέλεσμα στο 86' να το πληρώσει με τη Ντιναμό να ισοφαρίζει με τον Μιλέφσκι για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Ερεμένκο να απονείμει δικαιοσύνη και να γράψει το τελικό 2-1 υπέρ της αντιπάλου του Ολυμπιακού.Η σύνθεση της Ρούμπιν: Αρλάουσκις, Κουζμίν, Σαρόνοφ, Μποκέτι, Ανσάλντι (46' Νάβας), Κίσλιακ, Νένοφ (73' Ερεμένκο Π.), Καραντενίζ, Μάρτινς (75'Μποτσάροφ), Κασάι (46' Ριαζάντσεφ), Βαλδές (Ντιαντιούν).