Νίκησε την Καβάλα, ελπίζει σε πλέι οφ ο Αρης

19:33 3/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Εύκολη επικράτηση για τον Άρη ο οποίος δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της Καβάλας με σκορ 78-57 για την 21η αγωνιστική της Basket League.Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, δείχνοντας σοβαρότητα και υπομονή στο παιχνίδι με αντίπαλο την Καβάλα. Στο δ' δεκάλεπτο δε, με ένα σερί 10-0 εκμηδένισε παντελώς τις όποιες ελπίδες έτρεφε κι έτσι "καθάρισε"
με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη.Οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε 20 λάθη, που δεν ισορροπούσαν με τα περισσότερα ριμπάουντ που πήραν (26-33) κι έτσι η Καβάλα δεν μπορούσε να κοντράρει τον Άρη.Από πολύ νωρίς πήρε το προβάδισμα ο Άρη, δείχνοντας αποφασισμένος να μην δώσει την ευκαιρία στην Καβάλα να επιβάλει το ρυθμό της. Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων άγγιξε και τους 11 πόντους (16-5) ωστόσο σταδιακά η Καβάλα τη ροκάνισε κι έκλεισε το α' δεκάλεπτο στο -6 (17-11), εκμεταλλευόμενη και τα περισσότερα ριμπάουντ που είχε πάρει.Με όπλο την ευστοχία της από τα δίποντα (74%), αλλά και την καλή της άμυνα που υποχρέωσαν τους αντιπάλους της σε 10 λάθη, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Μάλιστα, με ένα μικρό 4-0 στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε για πρώτη φορά στο +14 (39-25).Στην επανάληψη, η Καβάλα μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ για να επιστρέψει στο παιχνίδι και το έκανε... Με ένα επιμέρους 13-5, μείωσε σε 44-38, όμως για μία ακόμα φορά δεν κατάφερε να ανακόψει την αντεπίθεση του Άρη που ακολούθησε. Οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 ανέβασαν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (49-38), ενώ σε συνδυασμό με τα λέι απ του Μαυραίδή, ολοκλήρωσε το γ' δεκάλεπτο, έχοντας κρατήσει τον έλεγχο (55-46 στο 30').Ένα γρήγορο σερί 10-0 για τον Άρη στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου έκαμψε και τις τελευταίες αντιστάσεις της Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέσα σε ένα τρίλεπτο πίσω στο σκορ με -19 πόντους (65-46) και ήταν δύσκολο πλέον να αντιδράσουν. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22 πόντους μετά από λέι απ που έβαλε ο νεαρός Δήμας που είχε περάσει στο παρκέ κι έκανε το 70-48.Τα δεκάλεπτα: 17-11, 39-25, 55-46, 78-57Άρης (Αλεξανδρής): Μαυροειδής 12, Κερούς 4, Ταπούτος 6, Τσαϊρέλης 7, Ντέιβις 25(4), Μποχωρίδης, Μπόγρης 7, Μάλντροου 5, Τσαλδάρης, Βεργίνης 10(2), Δήμας 2.Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16(4), Γκεοργκίεφ 3(1), Αγγελόπουλος 3, Τέιλορ 5(1), Στεφανίδης 4, Γκέλιος, Γεωργάκης 3, Κοστόβ 6(2), Καραποστόλου 11(3), Σίμτσακ 6.