Νιόπλιας: Μεταβατική περίοδος για την Κύπρο

Απογοήτευση επικρατεί στην Κύπρο για τη νέα ήττα της Εθνικής ομάδας και πολύ περισσότερο για τον τρόπο με την οποία διαμορφώθηκε. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ηττήθηκε με τα χέρια κατεβασμένα 1-4 από τη Δανία στο ΓΣΠ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 4-0 στο 20λεπτό!

Ο Νίκος Νιόπλιας παραδέχτηκε πως πρόκειται για μια δύσκολη κατάσταση, από την οποία η ομάδα του οφείλει

να ξεφύγει πολύ γρήγορα: "Για εμάς όλα τελείωσαν νωρίς, αφού μέχρι το 20’ δεχτήκαμε τέσσερα τέρματα. Όταν αντιμετωπίζεις τέτοιες ομάδες που έχουν και βαθμολογικό κίνητρο πρέπει να αποφεύγεις τα λάθη για να έχεις ελπίδες και από τη δικιά μας πλευρά έγιναν λάθη...

Η μόνη μας αντίδραση ήταν λίγο στο δεύτερο ημίχρονο, όμως όλα είχαν τελειώσει πολύ νωρίς για την ομάδα μας. Είναι μια δύσκολη κατάσταση, μια μεταβατική περίοδος για την Εθνική", είπε χαρακτηριστικά.

Την Τρίτη 11/10 η Εθνική Κύπρου παίζει στο Οσλο με τη Νορβηγία, σ' ένα ματς χωρίς βαθμολογικό κίνητρο, αλλά με την ανάγκη για ένα θετικό αποτέλεσμα να είναι μεγάλη.