Ο Αμπντελάουε "καθάρισε" τη Βέρντερ

Την ευκαιρία να πιάσει την Μπάγερν στην κορυφή της Bundesliga έχασε η Βέρντερ Βρέμης, που ηττήθηκε 2-3 εκτός έδρας από το Ανόβερο. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλα κέφια τον πρώτο τους σκόρερ, Μοχάμεντ Αμπντελάουε, ο οποίος πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του. Ο Νορβηγός "χτύπησε" μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ στο 38' έκανε το 2-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Αρναούτοβιτς έδωσε ελπίδες στη Βρέμη, μειώνοντας σε 1-2.Ο Αμπντελάουε,
ωστόσο, σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, κάνοντας το 3-1. Το μόνο που κατάφερε η Βέρντερ, που στο 78' έχασε τον Αρναούτοβιτς με απευθείας κόκκινη, ήταν να μειώσει σε 2-3 με τον Κλαούντιο Πιζάρο στο 83'.Με τη Βέρντερ αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικήςΠαρασκευή (30/9)Καϊζερσλάουτερν - Στουτγάρδη 0-2 (52' Κακάου, 69' Μπουλαρούζ)Σάββατο (1/10)Λεβερκούζεν - Βόλφσμπουργκ 3-1 (11' Κάστρο, 65' Ντερντιγιόκ, 85' Κίεσλινγκ - 59' Μάντζουκιτς)Ντόρντμουντ - Αουγκσμπουργκ 4-0 (30', 44', 78' Λεβαντόφσκι, 75' Γκότσε)Χόφενχαϊμ - Μπάγερν 0-0Νυρεμβέργη - Μάιντς 3-3 (6' Φούλνερ, 20' Μακ, 82' Πέκχαρτ - 32' Μπάνγκερτ, 45' Μότινγκ, 53' Ιβανσιτς)Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ 1-0 (19' Φλουμ)Χέρτα - Κολονία (14', 25' Λασόγκα, 34' Ράφαελ)Κυριακή (2/10)Ανόβερο - Βέρντερ 3-2 (2', 38', 60' Αμπντελάουε - 45' Αρναούτοβιτς, 84' Πιζάρο)