Ο Αστέρας επικράτησε 3-1 του Πανθρακικού στην Τρίπολη, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα

Το αρνητικό σερί, των οκτώ αγωνιστικών χωρίς νίκη, έσπασε το βράδυ της Κυριακής (28/3) ο Αστέρας Τρίπολης. Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου, μετά από ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, επικράτησε εύκολα 3-1 του Πανθρακικού στην Τρίπολη, για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν 3-0, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τελικό 1-3, εννέα λεπτά πριν την εκπνοή των 90`.

Βάσεις νίκης από το πρώτο ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα, πιέζοντας από το πρώτο λεπτό τον Πανθρακικό, με σκοπό να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ.

Οι προσπάθειες των παικτών του Βλάχου καρποφόρησαν στο 12`, όταν μετά από κόρνερ του Ρίος, ο Τσέζαρεκ δεν μπόρεσε αρχικά να νικήσει από κοντά τον Βρονταρά, αλλά η μπάλα έφτασε στον Φυτανίδη, ο οποίος σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα.