Ο Αθηναϊκός ηττήθηκε με 53-57 από την Ναντέζντα, αλλά κατέκτησε το Eurocup

22:35 8/4/2010 - Πηγή: Sport.gr

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Αθηναϊκός αν και ηττήθηκε από τη Ναντέζντα με 53-57, κατέκτησε το Εurocup γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία του και χάρισε τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στο ελληνικό γυναικείο μπάσκετ. Οι παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου στο κατάμεστο κλειστό του Βύρωνα δυσκολεύτηκαν από τη ρωσική ομάδα, ωστόσο κατόρθωσαν να διαφυλάξουν τη διαφορά με την οποία είχαν νικήσει στον πρώτο τελικό στο Ορενμπουργκ(65-57).

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν γρήγορα-γρήγορα με 4-0 και 7-3, με τις δύο ομάδες πάντως να αποδεικνύονται

ιδιαίτερα άστοχες, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε βρίσκοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες με 11-11. Στη συνέχεια ο Αθηναϊκός ανέβασε στροφές και κατάφερε να προηγηθεί με 16-14 (12'), ωστόσο το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και η Ναντέζντα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με τρεις πόντους (36-33).

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε, με τον Αθηναϊκό να κυνηγάει στο σκορ, αλλά