Ο Εργοτέλης πήρε το ντέρμπι με σούπερ Βερπακόφσκις!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρις Βερπακόφσκις που πέτυχε δύο γκολ, ο Εργοτέλης πέτυχε την τρίτη σερί του νίκη, κερδίζοντας με 2-0 τον Ολυμπιακό Βόλου στο ντέρμπι της 37ης αγωνιστικής της Football League περνώντας ξανά στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.Τρίτη σερί νίκη σημείωσε ο Εργοτέλης, κερδίζοντας
αυτή την φορά τον ανεβασμένο Ολυμπιακό Βόλου και αποδείχθηκε πως το φινάλε της συνεργασίας με τον Σίνισα Γκόγκιτς λειτούργησε ευεργετικά για τους Κρητικούς που πήραν ξανά τα πάνω τους.Η νίκη επί των ερυθρόλευκων της Μαγνησίας είχε την υπογραφή ενός Λετονού, που η αξία του ουδεμία σχέση έχει με το πρωτάθλημα της Football League. Στο 28ο λεπτό, ο Μπουχαλάκης βρήκε με ωραία διαγώνια μπαλιά τον Βερπακόφσκις, αυτός τσίμπησε τη μπάλα στην πρώτη επαφή και ξεκίνησε ένα σπριντ σε φρανήρη ρυθμό που τον έφερε να προσπερνά τρεις αντιπάλους. Φθάνοντας στο όριο της μεγάλης περιοχής, έκανε την κίνηση προς τον άξονα και πλάσαρε όμορφα στη δεξιά γωνία τον Γκίτκο ανοίγοντας το σκορ για τον Εργοτέλη. Ο Ολυμπιακός Βόλου δεν απείλησε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος τους κρητικούς, με εξαίρεση τη φάση του 33ου λεπτού όταν κεφαλιά – ψαράκι του Μπολάτι πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασίου. Ετσι, ο Εργοτέλης πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.Στο δεύτερο μέρος, οι ερυθρόλευκοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 49', όταν ο Μπρέσκα σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενους και πέρασε ξυστά κόρνερ. Οι Κρητικοί απάντησαν στο 54', όταν ο Χρυσοφάκης πέρασε και τον Γκίτκο, όμως μπερδεύτηκε με τον Ζαχορά, τελικά σούταρε αλλά ο Παλαιολόγος έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή! Στο 59' ο Γκίτκος απέκρουσε το σουτ του Βερπακόφσκις και στο 62' ο πορτιέρο του Ολυμπιακού Βόλου αντέδρασε σωστά και στο πλασέ του Χρυσοφάκη. Στη συνέχεια ο Μπουχαλάκης που πήρε το ριμπάουντ πλάσαρε, αλλά ο Παλαιολόγος έδιωξε. Ο Εργοτέλης κλείδωσε τη νίκη του στο 66'. Τότε ο Γόγολος ανέτρεψε τον Ζαχορά μέσα στην περιοχή του. Ο ρέφερι καταλόγισε αμέσως την εσχάτη των ποινών, ο Βερπακόφσκις ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 2-0.Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Ολυμπιακός με παίκτη λιγότερο δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι οι Κρητικοί κράτησαν σχετικά άνετα το υπέρ τους σκορ. Μάλιστα στο 88' άγγιξαν ακόμη ένα γκολ, αλλά ο Γκίτκος απέκρουσε το σουτ του Χαλκιαδάκη.ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Τζανακάκης, Πίτσος, Σαρρής, Γιοβάνοβιτς, Γκαντιάγκα, Μπουχαλάκης (81' Κοζωρόνης), Ρομάνο, Βερπακόφσκις (86' Μπρούνο), Χρυσοφάκης, Ζάχορα (73' Δωματάς).ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γκίτκος, Κατσιαρός, Παλαιολόγος, Γόγολος, Πετκάκης, Πινδώνης, Ολίσε (63' Mπακαγιόκο), Μπολάτι (46' Ανιέτε), Μπρέσκα, Γιενγκά, Σολάκης (69' Γκότοβος).