Ο Φούλοπ τον έσωσε, Περόνε & Ντε Μπλάσις του έδωσαν τη νίκη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρτον Φούλοπ, που στο πρώτο ημίχρονο σε 4 περιπτώσεις έσωσε την εστία του, τον Εμάνουελ Περόνε που πέτυχε δύο γκολ και τον Ντε Μπλάσις που σκόραρε ένα τέρμα και είχε και μια ασίστ ο Αστέρας Τρίπολης, αφού γλίτωσε τον... διασυρμό στο πρώτο 45λεπτο, έκανε... πάρτι στο δεύτερο κερδίζοντας με 3-0 την Βέροια.Η Βασίλισσα του Βορρά, που είχε στο πλευρό της... 18 (!) ηρωϊκους οπαδούς της, οι
οποίοι ξεκίνησαν τα ξημερώματα απο τη μακεδονική πόλη οδικώς για την Τρίπολη, ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και έχασε 4 κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ.Ωστόσο, έπεσε πάνω σε έναν εκπληκτικό Φούλοπ, ο οποίος στο 14' απέκρουσε φάουλ του Μπαργκάν πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή, στο 27' είπε όχι σε τετ α τετ με τον Ιωάννου, στο 29' απέκρουσε εξ επαφής προβολή του Καφέ κι ενω είχε αντίθετη φορά με εκείνη της μπάλας και στο 34' αποσόβησε εκ νέου τον κίνδυνο σε σουτ του Ολαϊτάν.Οι Αρκάδες ήταν... εξαφανισμένοι στο πρώτο μέρος έχοντας χάσει τη μάχη του κέντρου με τον Τσιώλη να βάζει άρον-άρον τον Καρντάσιο στο 38' αντί του Μπακασέτα για να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα, ενώ με την έναρξη του β' μέρους έβαλε τον Καλαντζή αντί του Κουρμπέλη.Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε εντελώς διαφορετικό ματς. Ο Ντε Μπλάσις με τον Περόνε πήραν στις πλάτες τους τον Αστέρα και με τρία γκολ τον οδήγησαν σε θρίαμβο επί της Βέροιας.Στο 51' από σέντρα του Ντε Μπλάσις από τα δεξιά, ο Περόνε έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λόπεζ, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Το 2-0 ήρθε στο 67', από σέντρα του Ουσέρο από τα δεξιά, ο Ντε Μπλάσις έκανε το κοντρόλ στη μικρή περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λόπεζ για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Περόνε που πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Λόπεζ διαγράφοντας το τελικό σκορ και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Αστέρα Τρίπολης.