Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Ζούλτε Βάρεγκεμ στο Βέλγιο

Μπορεί τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε, ο Τζιμπούρ να πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) και να γλίτωσε από την ήττα τον Ολυμπιακό στο φιλικό με τη Ζούλτε Βάρεγκεμ, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι προβλημάτισαν με την εικόνα τους στο δεύτερο παιχνίδι προετοιμασίας που έδωσαν. Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα, δεν είχαν συνοχή στις γραμμές, δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν, δεν απείλησαν πέρα από δύο φορές σε όλο το 90λεπτο, ενώ
έδειξαν και αρκετά ευάλωτοι στην άμυνα και ιδιαίτερα στις στημένες φάσεις. Το τελικό 1-1 με την ομάδα του Βελγίου, μάλλον κολακεύει τον Ολυμπιακό, αφού βάσει της εικόνας της αναμέτρησης θα μπορούσε να ηττηθεί και μάλιστα με αρκετά γκολ, καθώς η Ζούλτε Βάρεγκεμ έχασε πολλές ευκαιρίες... Πως παρατάχθηκεΟ Βαλβέρδε παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-2-3-1. Ο Δασκαλάκης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Τοροσίδη, Μέλμπεργκ, Αβραάμ, Βαλεριάνο στην άμυνα, τους Μοντέστο, Σουμπίνιο αμυντικά χαφ, τον Φετφατζίδη αριστερά, τον Χαβίτο δεξιά και τον Μιραλάς πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Πάντελιτς.Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν στην αρχή να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο κέντρο της άμυνάς τους, αφού δύο φορές οι Βέλγοι απείλησαν με κεφαλιές στο 5' (Μαρεβάλ απέκρουσε ο Δασκαλάκης) και στο 14' (Ντασελέ άουτ).Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά από στημένη φάση και λάθος του τερματοφύλακα της Ζούλτε. Συγκεκριμένα στο 19' ο Φετφατζίδης εκτέλεσε ένα φαινομενικά εύκολο φάουλ, όμως ο Μπόσουτ έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, ωστόσο λίγο πριν αυτή περάσει τη γραμμή κατάφερε να την απομακρύνει!Γκολ με φάουλ η ΖούλτεΗ Ζούλτε πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και στο 25' άνοιξε το σκορ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μαρεβάλ, που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Δασκαλάκη (0-1). Οι Βέλγοι έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ στο 34', όταν ο Μέλμπεργκ έκανε τραγικό λάθος, που δεν επιτρέπεται για την κλάση του, γυρνώντας απρόσεχτα τη μπάλα προς τα πίσω, ο Τραϊκόφσκι κάνει τη "λόμπα", αλλά ο Δασκαλάκης τελευταία στιγμή τη βρίσκει όσο χρειάζεται για την στείλει κόρνερ!Πριν βγει το ημίχρονο και πάλι η Ζούλτε Βάρεγκεμ απείλησε από στημένη φάση την εστία του Δασκαλάκη, με τον Νέσενς να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα άουτ στο 45'.Αλλαξε όλη την ενδεκάδαΜε την έναρξη της επανάληψης ο Βαλβέρδε άλλαξε την βασική ενδεκάδα παιρνώντας τους Κοστάντσο κάτω από τα γκολπόστ, με τους Μανιάτη, Παπάζογλου, Μαρκάνο, Χολέμπας στην άμυνα, τους Ουρτάδο, Ιμπαγάσα αμυντικά χαφ, τον Γκρμπιτς δεξί χαφ, τον Ριέρα αριστερό χαφ και τον Κατάι πίσω από τον Τζιμπούρ που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.Ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως καλύτερα, όμως και πάλι η Ζούλτε έφτασε κοντά σε ένα τέρμα στο 53', όταν ο Νέσενς απέφυγε με ωραίο τρόπο τον Μανιάτη έκανε και το μακρινό σουτ, όμως ο Κοστάντοσ έπεσε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ!Αμυνα-τρικυμία...Τρικυμία έπιασε την άμυνα του Ολυμπιακού με τη συμπλήρωσε μίας ώρας αγώνα, αφού μέσα σε δύο λεπτά, οι Βέλγοι απείλησαν τρεις φορές την εστία του Κοστάντσο. Στο 60' φάουλ του Μαρεβάλ, έδιωξε με γροθιές ο Κοστάντσο,