Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στον τελικό του Κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 6ο Κύπελλο στην ιστορία του κερδίζοντας τον Ολυμπιακό σε ένα συγκλονιστικό τελικό με 3-2 σετ. Οι πράσινοι παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, στα σετ, είχαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν τον αγώνα και να νικήσουν για 3η φορά τον

αιώνιο αντίπαλό τους σε τελικό Κυπέλλου. Οι περίπου 4.000 μαθητές δημιούργησαν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό του τάε κβον ντο και σίγουρα ευχαριστηθήκαν βόλεϊ επιπέδου στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός άρχισε ορεξάτος το πρώτο σετ, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Μίλκοβιτς, Τζούριτς, Ανδρεάδη οι οποίοι ήταν αποτελεσματικοί στις επιθετικές επιλογές τους. Ο Παναθηναϊκός είχε προβλήματα στην υποδοχή και στις γρήγορες μπάλες των ερυθρόλευκων. Οι πράσινοι κάτάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 10-9, αλλά στη συνέχεια έπαθαν μπλακ άουτ και ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα που έφτασε μέχρι τους 6 πόντους. Ο Αγκάμεζ προσπάθησε να σώσει την παρτίδα ρισκάροντας στο σερβίς του, αλλά οι ερυθρόλ