Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ

Την... ταρίφα της "τριάρας" δεν απέφυγε ούτε ο Αστέρας Τρίπολης που επισκέφτηκε το ΟΑΚΑ, έπαιξε καλά κατά διαστήματα (είχε δύο δοκάρια με τον Σολάκη), όμως και αυτός έφυγε με τρία γκολ στην πλάτη από τον Παναθηναϊκό, όπως ο ΠΑΣ Γιάννινα, η ΑΕΚ και ο ΟΦΗ. Τουλάχιστον δεν έφαγε τέσσερα, όπως ο Εργοτέλης. Δύο γκολ

πέτυχε ο Λέτο, ένα ο Μπουμσόνγκ για τους πράσινους που θα κάνουν χαρούμενα Χριστούγεννα...

Με τον Ζεσουάλδο Φερέιρα να παρακολουθεί το παιχνίδι μαζί με τη σύζυγό του Ζουλμίρα από μπουθ πάνω από τα δημοσιογραφικά και τον

συνεργάτη του Ζοσέ Γκόμες να παρατάσσει τον Παναθηναϊκό με την ίδια ενδεκάδα που ξεκίνησε στη Νέα Σμύρνη, οι πράσινοι ξεκίνησαν

δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, όμως όσο καλός είναι ανασταλτικά ο Σιμάο, τόσο... κακός είναι

επιθετικά, αφού από μισό μέτρο, ύστερα από κόρνερ του Λέτο και κεφαλιά πάσα του Μπουμσόνγκ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα

δίχτυα, αλλά πάνω στον Χακόμπο!

Μπορεί να μην άνοιξε εκεί το σκορ, αλλά αυτό έγινε τέσσερα λεπτά αργότερα (8'). Μετά από λάθος γύρισμα του Πιπίνη, ο Χακόμπο

μπερδεύεται με τον Πουλίδο και έπιασε την μπάλα με τα χέρια. Στο έμμεσο φάουλ για τους πράσινους, ο Κλέιτον πάτησε στον Λέτο, η μπάλα

κόντραρε και στο τοίχος και κατέληξε στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα του Αστέρα, για να γίνει το 1-0 για το Τριφύλλι.

Οι Αρκάδες είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 14', όταν μετά από σέντρα του Τσαμπούρη, ο Καντέ άφησε για τον Μπουμσόνγκ, αυτός

άφησε για τον... κανέναν και ο Σολάκης έκανε το σουτ από κοντά με τον Καπίνο να αποκρούει, η μπάλα βρίσκει και στο δεξί δοκάρι και

απομακρύνεται!

Τρία λεπτά αργότερα, από κάθετη μπαλιά του Κατσουράνη, ο Λέτο μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πέρασε τον Χακόμπο, όμως το σουτ

που επιχείρησε από πλάγια θέση ο Αργεντίνος πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αστέρα και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά

των διχτύων.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι πράσινοι έριξαν την απόδοσή τους, με τους Αρκάδες να ανεβαίνουν και να απειλούν με την ισοφάριση στο 27',

αλλά και πάλι ο Καπίνο και το δοκάρι τους έσωσαν! Συγκεκριμένα, ο Ναβάρο έβγαλε τη σέντρα, πάλι όλη η άμυνα κοιμήθηκε, ο Πουλίδο

πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Σολάκης την δεύτερη, όμως εκ νέου ο γκολκίπερ του Τριφυλλιού και το δοκάρι κράτησαν το μηδέν για την εσία

του Παναθηναϊκού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, οι πράσινοι πήραν ξανά τα ηνία και δύο φορές με τον Λέτο και μία με τον Ζεκά θα μπορούσαν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ. Ωστόσο, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν και πάλι οι πράσινοι στην άμυνα δεν μπόρεσαν να διώξουν ψηλή μπαλιά και ο Πουλίδο πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπρέσκα, αλλά ο Καπίνο ήταν εκ νέου σταθερός.

Ο Γκόμες προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 62' με τους Ρούντολφ και Μαυρία να δίνουν... πνευμόνια και κίνηση στην μεσο