Ο Πανσερραϊκός πέρασε θριαμβευτικά (1-4) από την Κατερίνη και αγκαλιάζει την άνοδο. Εθνικός και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 4-4

Ενα βήμα πιο κοντά στην επιστροφή του στην Σούπερ Λίγκα είναι από την Κυριακή (30/5) ο Πανσερραϊκός, ο οποίος πέρασε θριαμβευτικα (1-4) από την έδρα του Πιερικού, που τέθηκε οριστικά νοκ άουτ. Στο έτερο παιχνίδι για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Β` Εθνικής, ο Εθνικός αναδείχθηκε ισόπαλος 4-4 με τον ΟΦΗ στο Στ. Μαυροθαλασσίτης του Αιγάλεω, με τις δυο ομάδες ουσιαστικά να βγαίνουν χαμένες με το συγκεκριμένο

αποτέλεσμα, αφού έχουν 5 βαθμούς, ενώ ο Πανσερραϊκός 10.

Η ομάδα των Σερρών έδειξε εξ αρχής ότι είναι το φαβορί της αναμέτρησης και μόλις στο 5ο λεπτό ο Τάντιτς είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεοζίνιο. Στο 40' ο Μπανγκουρά με κεφαλιά πέτυχε το 0-2 για τον Πανσερραϊκό, ενώ την ίδια ώρα ο Ολγκιν έβλεπε την κόκκινη κάρτα και άφηνε τον Πιερικό με παίκτη λιγότερο.

Με την έναρξη της επανάληψης τα Λιοντάρια πέτυχαν και τρίτο τέρμα με κεφαλιά του Αθανασιάδη στο 48ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παί