Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa Leauge, επικρατώντας με 3-0 της Βαλερένγκα στην Τούμπα

22:57 4/8/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ο ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να χάσει την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League στην κατάμεστη Τούμπα και έτσι συνέβη. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 3-0 της Βαλερένγκα στο δεύτερο ματς του τρίτου προκριματικού γύρου και σε συνδυασμό με το 2-0 του Οσλο, προκρίθηκε στην επόμενη φάση, πραγματοποιώντας μάλιστα μία εντυπωσιακή
εμφάνιση. Τα γκολ της ελληνικής ομάδας επετεύχθησαν μέσα σε ένα… τρελό 13λεπτο, με τον Βιεϊρίνια να ανοίγει το σκορ στο 45', τον Αθανσιάδη να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 49' και τον Φωτάκη να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 58'.Πιο δυνατά η ΒαλερένγκαΗ Βαλερένγκα, όπως ήταν φυσικό μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, καθώς ήθελε τουλάχιστον δύο γκολ, χωρίς να δεχτεί κάποιο, ώστε να έχει ελπίδες πρόκρισης. Οι νορβηγοί είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του ΠΑΟΚ.Ανέβηκε ο ΠΑΟΚΤα λεπτά περνούσαν και ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβασε την απόδοσή του, με αποκορύφωμα την φάση του 14'. Ο Λίνο βρήκε εξαιρετικά τον Αθανασιάδη στην πλάτη της άμυνας της νορβηγικής ομάδας, ωστόσο ο Μούρι έπεσε στα πόδια του έλληνα τεχνικού, με αποτέλεσμα η ευκαιρία να χαθεί. Η φάση αυτή ξεσήκωσε τον πάγκο του ΠΑΟΚ, αλλά και την κερκίδα που διαμαρτυρήθηκε για φάουλ και ως εκ τούτου κόκκινη κάρτα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.Την λύση ο ΒιεϊρίνιαΗ ελληνική ομάδα είχε πλέον τον έλεγχο της αναμέτρησης και εξαιρουμένης μίας φάσης του Φελά στο 28’ έδειχνε να μην απειλείται. Ωστόσο το σύνολο του Λάζλο Μπολόνι δεν περιορίστηκε στο να κρατήσει το 0 στην άμυνα και ο Βιεϊρίνια στο 45’, έπειτα από κόρνερ του Πάμπλο Γκαρσία, "εκτέλεσε" από κοντινή απόσταση τον Χίρτσφελντ, γράφοντας το 1-0.Πάρτι στο 2ο μέροςΤο γκολ του πορτογάλου επιθετικού στο τέλος του 1ου μέρους είχε βάλει φωτιά στην Τούμπα, η οποία σηκώθηκε εκ νέου στο πόδι λίγα λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου. Ο Φωτάκης στο 49’ βρήκε με υπέροχη κάθετη πάσα τον Αθανασιάδη, που πλάσαρε εύστοχα, διαμορφώνοντας το 2-0.Ο ΠΑΟΚ όμως δεν σταμάτησε εκεί! Ο Φωτάκης αποφάσισε να δει κι αυτός το όνομά του στον πίνακα τον σκόρερ και με πλάσε σε κενή εστία στο 58’ και ενώ ο Αθανασιάδης είχε αποτύχει να περάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.Το τελευταίο μισάωρο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το σκορ δεν επέτρεπε στην Βαλερένγκα να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της ελληνικής ομάδας, που πήρε δίκαια το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Europa League.