Ο Πιερικός επικράτησε του Εθνικού Αστέρα με 2-1

Την ολική ανατροπή έκανε ο Πιερικός νικώντας τον Εθνικό Αστέρα με 2-1 και παραμένοντας έτσι δυναμικά στο κυνήγι των play-off . Οι κατερινιώτες ανέτρεψαν το 0-1 που είχε κάνει στο 35' ο Ουκάρ με γκολ των Γκουγκουλιά στο 45' και Παντελιάδη στο 86'. Μετά από αυτή την εξέλιξη ο Εθνικό Αστέρας παρέμεινε στους 32 βαθμούς 12ος, ενώ ο Πιερικός πήγε στους 38 και στην 5η θέση εκεί που ισοβαθμεί με Πανσερραϊκό και Παναιτωλικό.

Χωρίς την κλασική ευκαιρία ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 30 λεπτά στην αναμέτρηση.

Πιερικός και Εθνκός Αστέρας είχαν διάθεση ειδικά στα πρώτα λεπτά να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ δείχνοντας επιθετικούς προσανατολισμούς. Η πρώτη σημαντική φάση στο πρώτο ημίχρονο ήταν το δυνατό σουτ του Ουκάρ στο 31', το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γουμαγιά. Οι ισορροπίες άλλαξαν όταν ο πιο κινητικός παίκτης των καισαριανιωτών Ουκάρ με κεφαλιά στο 35' άνοιξε το σκορ στην Κατερίνη. Η ομάδα του Μανίκα έδειχνε να πατά καλύτερα στο γήπεδο, ενώ στη συνέχεια έδωσε χώρο στους παίκτ