Ο πρωταθλητής των ρεκόρ

Το 7-2 με τον Αστέρα Τρίπολης και κυρίως η ανατροπή του 0-2 αποδεικνύουν πως ο φετινός Ολυμπιακός δεν συμβιβάζεται με την ιδέα της ήττας. Αυτή ήταν, άλλωστε, η τρίτη ανατροπή για φέτος στο Καραϊσκάκη.Είχαν προηγηθεί αυτές με Ξάνθη και ΠΑΟΚ, αλλά η συγκεκριμένη με τον Αστέρα μοιάζει ανεπανάληπτη. Αλλωστε, ανατροπή από 0-2 σε 7-2 δεν έχει ξαναγίνει. Οι πιο μεγάλες ανατροπές των ερυθρόλευκων
ήταν το 4-2 (από 0-2) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με τον Βασίλη Καραπιάλη, αλλά και το 3-2 με τον Αρη στο Κλ. Βικελίδης με τον Ριβάλντο.Οσο για τις 7άρες του Ολυμπιακού, αυτή ήταν η πρώτη μετά το 2003, όταν στον Πύργο είχε διαλύσει με 7-0 τον Ακράτητο για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Από δύο γκολ είχαν σημειώσει τότε οι Χούτος, Μαυρογενίδης και από ένα οι Τζόρτζεβιτς, Τάτσης, Καφές.Οσο για το γεγονός ότι σημείωσε έξι γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, θα πρέπει κανείς να γυρίσει 35 χρόνια πίσω για να θυμηθεί κάτι ανάλογο.  Ηταν στις 5 Ιουνίου του 1977, όταν οι Πειραιώτες συνέτριψαν την Παναχαϊκή με σκορ 9-1!Οσο για το το ρεκόρ παραγωγικότητας όλων των εποχών, είναι το 11-0 με τον Φωστήρα στις 3 Μαρτίου 1974. Τότε, μάλιστα είχε σημειώσει 7 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.Τέλος, αξίζει να σημειώσουμε πως ο Ολυμπιακός βαδίζει για το πρωτάθλημα με την καλύτερη επίθεση, αλλά και την καλύτερη άμυνα απ` όλες τις ομάδες, ενώ εκτός απροόπτου θα βγάλει και τον πρώτο σκόρερ της σεζόν.Με τα τέσσερα γκολ που σημείωσε απέναντι στον Αστέρα ο βέλγος επιθετικός βρίσκεται πλέον στον πρώτο πίνακα των σκόρερ με 18 τέρματα και ακολουθούν οι Μήτρογλου και Λέτο με 15.