Ομπράντοβιτς: Κάθε σουτ μετράει...

Ο Ομπράντοβιτς έχει... φάει με το κουτάλι τους αιώνιου τελικούς στην Α1 και γνωρίζει πως κάθε κατοχή και κάθε σουτ μετράει σε τέτοιους αγώνες, όπως δήλωσε και στην επίσημη ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού τόνισε ακόμα πως η ομάδα του έχει ισχυρό κίνητρο, ενώ από την πλευρά το Ρομέιν Σάτο αναφέρθηκε στο 3-0 του Ολυμπιακού, λέγοντας πως
δεν τους ανησυχεί. Ομπράντοβιτς: Εχουμε ισχυρό κίνητρο
"Η προετοιμασία μας έχει αρχίσει, έχοντας να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα τραυματισμού του Στράτου Περπέρογλου. Η υπόλοιπη ομάδα άρχισε να δουλεύει από χθες, γνωρίζοντας ότι έχουμε μια δύσκολη σειρά αγώνων μπροστά μας. Δεν αρκεί μία νίκη, χρειάζονται τρεις για να στεφθεί κάποιος πρωταθλητής.Εχουμε ισχυρό κίνητρο, προετοιμαζόμαστε και εστιάζουμε στην πρώτη αναμέτρηση. Θα πρέπει να αγωνιστούμε με πολύ μεγάλη συγκέντρωση και τα 40 λεπτά, θα πρέπει κάθε παίκτης που θα πατήσει στο παρκέ να είναι έτοιμος να δώσει το 100% για την ομάδα, ακόμη κι αν μπει για ένα λεπτό. Αυτοί οι αγώνες ξέρουμε ότι κρίνονται στις λεπτομέρειες, γι’ αυτό και κάθε κατοχή, κάθε σουτ μετράνε".Σάτο: Ο Παναθηναϊκός δεν πτοείται
"Βρισκόμαστε απέναντι στον τελευταίο στόχο της χρονιάς. Γνωρίζουμε ότι τίποτα δεν θα είναι εύκολο, κανένας αγώνας απέναντι στον Ολυμπιακό, όταν υπάρχει ένα τρόπαιο στο τέλος του δρόμου δεν είναι εύκολη υπόθεση. Επιπλέον έχουν το πλεονέκτημα της έδρας, κάτι που θεωρητικά τους δίνει αβαντάζ.Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είναι ομάδα που πτοείται από το πού αγωνίζεται και το ποιος έχει το πλεονέκτημα της έδρας και το έχει αποδείξει και στο ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά και στην Ευρωλίγκα. Το 3-0 που έχουν οι αντίπαλοί μας μέχρι τώρα δεν μας ανησυχεί, γιατί πιστεύουμε στην ομάδα μας. Προετοιμαζόμαστε για μια δύσκολη σειρά αγώνων, έχοντας ένα ξεκάθαρο στόχο μπροστά μας και σίγουρα ένα πολύ ισχυρό κίνητρο για τα παιχνίδια αυτά".