Όχι δάκρυα για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει στους ομίλους του Εuropa League και θα τον συντροφεύουν σε αυτό το ταξίδι δυο πράγματα. Πρώτα απ' όλα η απέραντη στεναχώρια και θλίψη για το ότι χθες έφτασε στην βρύση, ήπιε νερό αλλά δεν ξεδίψασε. Το δεύτερο; Ότι κανείς μα κανείς οπαδός του Δικεφάλου δεν έχει παράπονο από τη χθεσινή εμφάνιση της ομάδας.
Ίσως να έχει παράπονο από το ότι αν ο ΠΑΟΚ είχε σε αυτή την προσπάθεια του και στους δυο αγώνες, ακόμη δυο παίκτες ποιότητας, ίσως να είχε εκμεταλλευτεί στο έπακρο την συγκυρία που τον ηθελε να αντιμετωπίζει την Σάλκε στην χειρότερη στιγμή των τελευταίων ετών.Για μένα κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το δεκάλεπτο μετά το 1-1. Η ομάδα θαμπώθηκε από το γκολ της ισοφάρισης αλλά και από την αποβολή του Τζόουνς. Σαν να είχε το ματς άλλα πέντε λεπτά για να τελειώσει και απλά προσπάθησαν να μην οδηγηθεί στην παράταση. Δέχθηκε το δεύτερο γκολ και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.Με τη γκολάρα του Κατσουράνη μπήκε και πάλι στο παιχνίδι. Ήρθε η τεράστια ευκαιρία του Στοχ που έκανε όπως έπρεπε το σουτ αλλά δεν τον ήθελε η μπάλα. Είχα την αίσθηση, πως ο ΠΑΟΚ θα πετύχαινε το τρίτο γκολ έστω και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μια παικτούρα όμως ο Ντράξλερ έδειξε πόσο απαραίτητοι είναι οι σπουδαίοι παίκτες σε μια ομάδα. Γκολ από τον Σαλάι και 2-3 τελικό...Είμαι σίγουρος ότι ο Σαββίδης απόλαυσε τον ΠΑΟΚ. Αλλά θα πρέπει και ο ίδιος να κατάλαβε πως αυτή η ομάδα με δυο καλούς ακόμη παίκτες επιπέδου Στοχ και Κατσουράνη θα είχε περάσει...Και αν δε το κατάλαβε, ας του το πει ο Στέφενς. Αλλά τονίζω και πάλι: όχι δάκρυα για τον ΠΑΟΚ. Αυτόν τον ΠΑΟΚ!