Οπως και πέρσι... το πάλεψε, αλλά έχασε

Καλή εμφάνιση στο Emirates για τον Ολυμπιακό, που όμως ηττήθηκε 1-3 από την Αρσεναλ και έμεινε στους μηδέν βαθμούς μετά από δύο παιχνίδια, το απόλυτο για τους λονδρέζουςΚάτι από το περσινό παιχνίδι θύμισε το σημερινό στην Αγγλία, με την ομάδα του Ζαρντίμ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση,
να αγγίζει το θετικό αποτέλεσμα, αλλά να ηττάται στις λεπτομέρειες για την 2η αγωνιστική των ομίλων. Οι ερυθρόλευκοι είχαν ευκαιρίες, δεν πτοήθηκαν από το γκολ του Ζερβίνιο στο 42' και ισοφάρισαν στο 45' με τον Μήτρογλου, αλλά πλήρωσαν και δεύτερη κακή αμυντική αντίδρασή τους με τον Ποντόλσκι να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στο 56'. Στην τελευταία φάση του αγώνα μάλιστα ο Ράμσι διαμόρφωσε το τελικό 1-3, που ως σκορ αδικεί τον Ολυμπιακό. Εξαιρετικοί Σιόβας και Κοντρέρας, πολλά τρεξίματα από Μανιάτη και Φουστέρ, επικίνδυνος, αλλά μόνος του στην επίθεση ο Μήτρογλου. Ως εκ τούτου, ο Ολυμπιακός ξεκινάει με δύο ήττες στο Champions League και μένει τελευταίος, "βλέποντας" κυρίως πλέον την 3η θέση, ενώ η Αρσεναλ μένει στην κορυφή με έξι βαθμούς.Το καλύτερο μέχρι τώρα ημίχρονό του έκανε ο Ολυμπιακός στο α' μέρος στο Emirates. Με εξαίρεση μία αμυντική αδράνεια και κακή αντίδραση του Μέγερι, που έφερε το γκολ του Ζερβινιό, η τακτική του Ζαρντίμ αποδείχθηκε 100% σωστή, με τους ερυθρολεύκους να... αφοπλίζουν τα επιθετικού ατού των "κανονιέρηδων", να έχουν καλύτερες και περισσότερες ευκαιρίες, φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα τους. Παίκτης κλειδί ο Σιόβας, που "έσβησε" τον Καθόρλα, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να δημιουργούν.Οι παίκτες του Βενγκέρ είχαν την πρωτοβουλία, αλλά ήταν ανούσιοι και απείλησαν μόνο από στημένα. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός, που έκλεισε τους διαδρόμους, ήταν αυτός, που έφτιαξε την σπουδαιότερη ευκαιρία, με τον Μασάντο να πλασάρει σχεδόν σε κενή εστία άουτ. Μία κακή αμυντική αντίδραση όμως στο 42' ήταν αρκετή για τον Ζερβίνιο ώστε να ανοίξει το σκορ, ουσιαστικά κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Μήτρογλου ωστόσο και μετά από σέντρα του Γκρέκο επανέφερε τις ισορροπίες με εξαιρετική κεφαλιά, χτυπώντας λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.Στην επανάληψη η Αρσεναλ μπήκε δυνατά, χτυπώντας από την πλευρά του Ντιακιτέ, που ήταν ο αδύναμος κρίκος. Ο Καθόρλα δεν εκμεταλλεύτηκε την ενέργεια του Ζερβίνιο στο 49', αλλά ο Ποντόλσκι στο 56' τα κατάφερε και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα με κοντινό σουτ, που πέρασε κάτω από τα πόδια του Μέγερι. Ο επικίνδυνος, αλλά απομονωμένος Μήτρογλου είχε απειλήσει λίγο νωρίτερα, ωστόσο οι "κανονιέρηδες" είχαν ανεβάσει στροφές και στο 63' άγγιξαν και τρίτο τέρμα με τον Κοσιελνί, που βρέθηκε σε θέση βολής.Ο Ολυμπιακός πάντως δεν τα παρατούσε και ο Ζαρντίμ τα έπαιξε όλα για όλα, ρίχνοντας στη μάχη Αμπντούν, Ιμπαγάσα (με τον αργεντίνο να αγωνίζεται στον άξονα μαζί με τον Μασάντο) και Πάντελιτς. Οι τρεις επιθετικογενείς παίκτες και η αλλαγή του σχήματος σε 4-4-2 ωστόσο, δεν στάθηκαν αρκετά για να φτάσουν στην ισοφάριση οι ερυθρόλευκοι, καθώς οι λονδρέζοι είχαν απαντήσεις, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα και ενώ οι παίκτες του Ζαρντίμ ήταν στην επί