Ορθιος και στο Παγκρήτιο ο Απόλλων, 2-2 με Εργοτέλη

Αήττητος για τέταρτο σερί παιχνίδι έμεινε ο Απόλλωνας που έφυγε με την ισοπαλία (2-2) από το Παγκρήτιο Στάδιο απέναντι στον Εργοτέλη με τον Πετρόπουλο να σκοράρει και τα δύο γκολ της Ελαφράς Ταξιαρχίας, ενώ για τους Κρητικούς βρήκαν δίχτυα οι Μπαντιμπαγκά και Πελέ. Για 5ο ματς μακριά από τη νίκη έμειναν οι κιτρινόμαυροι.Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε τον Εργοτέλη με σύστημα 4-2-3-1. Ο Αθανασίου κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Τζανακάκης, Γιοβάνοβιτς, Μεχία, Πίτσος (από δεξιά προς τα
αριστερά), στα χαφ νέο πρόσωπο ο Καρντόσο και παραμένει ο Πελέ, οι Βερπακόφσκις, Μπουχαλάκης και Μπαντιμπαγκά πίσω από τον Διαμαντάκο. Ο Λόρι Σάντσες παρέταξε τον Απόλλωνα με 4-4-1-1. Ο Τζόρβας κάτω από τα δοκάρια, οι Χατζηζήσης - Κανακούδης δεξί και αριστερό μπακ, οι Δεληζήσης - Αλβάρεζ στόπερ, Κόρμπος και Τσοκάνης τα αμυντικά χαφ, οι Μίνγκας και Παντελιάδης δεξιά και αριστερά στα χαφ, με τον Φαρινόλα πίσω από τον Πετρόπουλο που ξεκινάει στην κορυφή.Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά και στο 14' έχασε καλή ευκαιρία, όταν ο Μπουχαλάκης έξω από την περιοχή με δυνατό σουτ υποχρέωσε τον  Τζόρβα σε δύσκολη επέμβαση και στην επαναφορά ο Μπαντιμπαγκά σούταρε εκ νέου αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Απόλλωνα. Δύο λεπτά αργότερα οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ, όταν ο Βερπακόφσκις έβγαλε μπαλιά τρύπα για τον Μπαντιμπανγκά, ο οποίος αφού έκανε διπλό κοντρόλ νίκησε από θέση τετ α τετ (λίγο μετά το ύψος του πέναλτι) τον Τζόρβα γράφοντας το 1-0 για τον Εργοτέλη.Αμεση όμως ήταν η απάντηση του Απόλλωνα, όταν ο Άλβαρεζ έκανε το γέμισμα, η μπάλα βρίσκει στο κεφάλι του Μεχία, αλλά αντί να διώξει πάει την μπάλα προς τα πίσω, όπου ο αμαρκάριστος Πετρόπουλος με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή (στο ύψος του δεύτερου δοκαριού) ισοφαρίζει σε 1-1 για τους κυανόλευκους. Στο 27', δυνατό σουτ από τον Κόρμπο (έξω από την περιοχή), διώχνει με δυσκολία ο Αθανασίου που έδειξε να αιφνιδιάζεται.Η Ελαφρά Ταξιαρχία πήρε κεφάλι στο σκορ στο 42', όταν από εκτέλεση πλαγίου (!) και γυριστή κεφαλιά του Δεληζήση, οι αμυντικοί του Εργοτέλη πιάστηκαν στον ύπνο και ο Πετρόπουλος με γυριστό σουτ έκανε το 1-2! Το ημίχρονο, ωστόσο θα λήξει ισόπαλο 2-2, αφού ο Πελέ στο τελευταίο λεπτό με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.Με τον Αναστασάκο στη θέση του μέτριου Καρντόσο και με φουλ επιθετικό σχήμα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης, που έχασε τρομερή ευκαιρία στο 49', όταν ο Μπαντιμπαγκά σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Τζόρβας απέκρουσε η μπάλα κόντραρε στον Άλβαρεζ και επέστρεψε στην αγκαλιά του!Ενταση και αποβολές είχαμε στο ματς στο 72ο λεπτό, όταν ο Φαρινόλα έπεσε στο έφαφος από μαρκάρισμα του Μπρούνο, οι παίκτες του Εργοτέλη δεν έβγαλαν τη μπάλα έξω και υπήρξε αντίδραση από τον πάγκο του Απόλλωνα. Ο διαιτητής τελικά απέβαλε τον προπονητής των φιλοξενουμένων Λόρι Σάντσες και τον προπονητή τερματοφυλάκων του Εργοτέλη Μιχάλη Ξημεράκη.Στο 80' καλή εκτέλεση φάουλ του Πελέ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα, ενώ στο 90' ο Χαντί πήγε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, που έδιωξε σε κόρνερ. Τελικά το 2-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε με τις δυο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.