Ούκιτς: Είχαμε την ευκαιρία όταν πήγαμε τη σειρά σε 2-1, αλλά...

Για την χαμένη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στα παιχνίδια με την Μπαρτσελόνα και το γεγονός ότι οι πράσινοι δεν προκρίθηκαν στο φάιναλ φορ του Λονδίνου αναφέρθηκε ο Ρόκο Λένι Ούκιτς.Ο Κροάτης γκαρντ του Παναθηναϊκού σε συνέντευξή του στη "Sportske Novosti" ανέφερε: "Δυστυχώς αποκλειστήκαμε. Προφανώς η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη, είχε περισσότερους
παίκτες και κατάφερε να προκριθεί. Εμείς είχαμε την ευκαιρία, όταν πήγαμε στην σειρά σε 2-1 νίκες υπέρ μας, αλλά στο 4ο και στο 5ο παιχνίδι δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη που μας έλειπε".Αναφορικά με τα γρήγορα φάουλ του Διαμαντίδη στον τελευταίο αγώνα στην Βαρκελώνη, είπε: "Ήταν ένα πρόβλημα για εμάς, χωρίς αμφιβολία. Έχει το 70% της επίθεσή μας, όχι μόνο επειδή είναι τόσο μεγάλος παίκτης, αλλά και επειδή είναι έτσι δομημένη η ομάδα. Το εναλλακτικό σχέδιο που είχαμε, δεν πέτυχε και ουσιαστικά μας «χτύπησε» στο πρώτο μέρος. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αυτός που φταίει".Ο Ούκιτς μίλησε και για την άμυνα που έπαιξαν οι πράσινοι στο δεύτερο ημίχρονο του τελευταίου ματς στην Βαρκελώνη: "Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε την άμυνά μας και ο Γκιστ πήγε πάνω στον Ναβάρο. Εκεί τα δώσαμε όλα, αλλά ήταν μία άμυνα που κατανάλωνε πολύ ενέργεια. Έτσι, στην επίθεση τίποτα δεν έμπαινε μέσα. Δεν είχαμε το καθαρό μυαλό για να κάνουμε επίθεση. Έπαιζαν ζώνη και δεν μπορούσαμε να πετύχουμε καλάθι".Τελειώνοντας ο Ούκιτς μίλησε και για μια... παράδοση που... έσπασε, λέγοντας: "Οταν μας σφύριζε ο Λαμόνικα κερδίζαμε. Αυτή την φορά όμως δεν έγινε. Δεν είδε ένα φάουλ που μου έγινε σε σουτ τριών πόντων. Η Μπαρτσελόνα όμως συνολικά στα 5 παιχνίδια ήταν καλύτερη, εμείς χάσαμε στην ποιότητά μας. Όταν δεν μπορείς να βάλεις πάνω από 70 πόντους, δεν μπορείς να κερδίσεις την Μπαρτσελόνα".