Πάει για κόλπο γκρόσο η Κροατία, 1-1 με Ιταλία

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής μεταξύ Ιταλίας και Κροατίας με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό ημίχρονο. Οι ιταλοί θεώρησαν πως το γκολ του Πίρλο από το α' ημίχρονο ήταν αρκετό για να τους δώσει την πρώτη νίκη στο Euro, αλλά δεν υπολόγισαν σωστά το πείσμα των κροατών. Η ομάδα του Μπίλιτς δεν το έβαλε κάτω και δικαιώθηκε στο 72' με τον Μάντζουκιτς, που έφτασε τα τρία γκολ στη διοργάνωση.
Ετσι, η Ιταλία του Πραντέλι έφτασε τους 2 βαθμούς και αντιμετωπίζει την Ιρλανδία την τελευταία αγωνιστική, ενώ η Κροατία, που έφτασε τους 4 βαθμούς και αντιμετωπίζει την Ισπανία, δείχνει ικανή για το κόλπο γκρόσο, αφήνοντας εκτός συνέχειας έναν από τους δύο μεγάλους της αντιπάλους.Φαρδιά πλατιά την υπογραφή του έβαλε στο α' μέρος της αναμέτρησης ο Αντρέα Πίρλο, που ανέλαβε τόσο το δημιουργικό, όσο και το εκτελεστικό κομμάτι. Η Ιταλία ήταν καλύτερη από τους κροάτες, είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί και τελικά τα κατάφερε στο 39' όταν ο άσος της Γιουβέντους νίκησε με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Πλετίκοσα, που παρά την προσπάθειά του δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.Ο Πραντέλι εμπιστεύτηκε πάλι στον Μπαλοτέλι, αλλά ο ιταλός επιθετικός δεν τον δικαίωσε και στη μοναδική φορά, που απείλησε αστόχησε από καλή θέση στο 3'. Οι ιταλοί είχαν δύο ακόμα πολύ καλές ευκαιρίες με τον Μαρκίζιο (στο 11' και το 37'), ενώ αμυντικά έκαναν εξαιρετική δουλειά, μην επιτρέποντας κινδύνους στην εστία του Μπουφόν. Οι Μόντριτς και Πέρισιτς ήταν καλά κλεισμένοι με αποτέλεσμα να μην τροφοδοτηθούν οι Μάντζουκιτς και Γέλαβιτς.Στην επανάληψη ο Μόντρις πήρε τη σκυτάλη από τον Πίρλο, μπήκε ορεξάτος, προσπαθώντας να πάρει στις πλάτες του την Κροατία. Στο 47' και το 48' απείλησε με μακρινά σουτ, ωστόσο οι ιταλοί γρήγορα προσαρμόστηκαν και έκλεισαν εκ νέου τους διαδρόμους, προφυλάσσοντας το προβάδισμά τους. Οι ιταλοί ουσιαστικά έριξαν το βάρος στην αμυντική λειτουργία ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα, αλλά με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Μπαλοτέλι στο 60' δεν είχαν να δείξουν κάτι ιδιαίτερο επιθετικά.Η ομάδα του Πραντέλι την πλήρωσε τελικά αυτή την τακτική, καθώς ο Μάντζουκιτς στο 72' εκμεταλλεύτηκε λάθος τοποθέτηση του Κελίνι και εκτέλεσε από κοντά τον Μπουφόν, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των κροατών, που κυνήγησαν τη νίκη, σε αντίθεση με τους ιταλούς, που έδειχναν να μην έχουν τα ψυχικά αποθέματα και να προτιμούν τον βαθμό. Το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Κροατία παραμένει στην κορυφή του ομίλου, αυξάνοντας τις ελπίδες της για πρόκριση στα προημιτελικά