"Πάγωσε" στους -17 ο ΠΑΟ

"Αδειος" από την υπερπροσπάθεια στον τελικό του Κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός έπαιξε ένα ημίχρονο στη Μόσχα, όπου η ΤΣΣΚΑ, με κορυφαίους τους Μίλος Τεόντοσιτς και Σάσα Καούν, τον υποχρεώσε στην 3η του φετινή ήττα (86-69). Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός απέφυγε την αγαπημένη του συνήθεια (προσπάθειες σουτ 3 πόντων), μεταφέροντας το παιχνίδι του
μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και δικαιώθηκε. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 5', βρισκόταν στο -2, έχοντας πετύχει... in the paint τους 10 από τους 12 πόντους του. Στο 7' ο Καούν με δύο διαδοχικά καρφώματα έδωσε για πρώτη φορά αέρα 4 πόντων στην ΤΣΣΚΑ (17-12) και ο Μίλος Τεόντοσιτς με 8 συνεχόμενους πόντους (2 τρίποντα - 2 βολές) εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (25-15) με το τέλος της πρώτης περιόδου.Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη "κατάπιαν" τη διαφορά μέσα σε 2 λεπτά. Με ένα τρίποντο του Ματσιούλις και 5 πόντους από τον Γκιστ μείωσαν στο καλάθι (25-23). Οι ρώσοι έβρισκαν λύση από τον Κρστιτς, αλλά ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε από κοντά με τα πρώτα καλάθια των Λάσμε και Καπόνο. Οι πράσινοι είχαν κακές επιλογές στην επίθεση (2/11 τρίποντα) και στο 18' ο Σχορτσανίτης με γκολ - αντιαθλητικό φάουλ, έσπασε το επιθετικό black out της ομάδας του, αλλά έχασε τη βολή και ο Παναθηναϊκός την επίθεση. Παρότι η ελληνική ομάδα κράτησε τους γηπεδούχους στους 10 πόντους (σε 10 λεπτά), το ημίχρονο έκλεισε 35-31, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, όπως το πρώτο δεκάλεπτο: buzzer του Τεόντοσιτς.Στατιστικά ημιχρόνουΤΣΣΚΑ Μόσχας: 11/19δίπ., 3/8τρίπ., 4/5β., 15-2ρ., 8ασ., 2κλ., 3κοψ., 7λ.Παναθηναϊκός: 11/25δίπ., 2/11τρίπ., 3/7β., 12-8ρ., 6ασ., 3κλ., 0κοψ., 3λ.Με τον Γκιστ να φτάνει τους 10 πόντους (2/4 τριπ.) και τον Καπόνο να "πυροβολεί" για πρώτη φορά από τα 6.75μ., ο Παναθηναϊκός έφτασε σε απόσταση αναπνοής (39-38), αλλά ο Τεόντοσιτς με μία ασίστ και ένα καλάθι, έφερε και πάλι τους γηπεδούχους στο +5 (43-38) στο 24'. Η άμυνα του Παναθηναϊκού χαλάρωσε, ο Ουϊμς βρήκε το χέρι του και η διαφορά έφτασε γρήγορα στο +15 (58-43 στο 26'). Ακολούθησε... διαγωνισμός τριπόντων (Ερτσεγκ - Ματσιούλις - Τεόντοσιτς), αλλά η διαφορά παρέμενε στους 15 πόντους (64-49 στο 29' και 66-50 στο 30').Το 69-50 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπικά διαδικασία όσον αφορά την ανάδειξη του νικητή, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να μαζέψει τη διαφορά (ενόψει του αγώνα στο ΟΑΚΑ και σε περίπτωση ισοβαθμίας) και εν μέρει το κατάφερε. Αρκεί να αναλογιστεί κανείς ότι στο 33' η "Αρκούδα" έφτασε στο +26 (79-53), αλλά με σερί 10-0 ο Παναθηναϊκός κατέβασε τη διαφορά (79-63 στο 35').