Παναθηναϊκός για ένα δεκάλεπτο, 87-62 τον Ηλυσιακό

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο (τρίτο), για να κάμψει την αντίσταση του Ηλυσιακού, επικρατώντας με 87-62 στα Ιλίσια, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πεδουλάκη ο Τσαρτσαρής, που σταμάτησε στους 20 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Λάσμε (12 π.), Ματσιούλις (12 π.) και Καπόνο (11 π.). Για το συγκρότημα του Ζευγώλη πάλεψε ο Στόγκλιν, που πέτυχε 23 πόντους.Με τους Ξανθόπουλο και Λάσμε, ο Παναθηναϊκός
ξεκίνησε με ένα 5-0 την αναμέτρηση, αλλά με επτά πόντους του Γκάρισον ο Ηλυσιακός ακολουθούσε από κοντά τους φιλοξενούμενους (7-9, 7').Με ηγέτη στην επίθεση τον Τσαρτσαρή, οι πράσινοι ξέφυγαν στην συνέχεια με έξι (13-7) στο 8', αλλά οι γηπεδούχοι, με τρίποντο του Στόγκλιν έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -2 (15-17).Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 17-17 και μέχρι το 14' οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ωστόσο, με τους Τσαρτσαρή και Ματσιούλις, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με +8 (41-33).Η ομάδα του Πεδουλάκη ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσε την άμυνα της και ξέφυγε με 14 (51-37) στο 24'. Ο Τσαρτσαρής συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση, ο Καπόνο... εκτελούσε από τα 6,75μ., με τον Παναθηναϊκό να κάνει επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-10, να ανεβάζει την διαφορά του στο +25 (68-43) και να τελειώνει ουσιαστικά την αναμέτρηση.Στην τελευταία περίοδο, ο Ηλυσιακός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και να δώσει εκ νέου ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με το τελικό 87-62 στα Ιλίσια.Τα δεκάλεπτα: 15-17, 18-24, 10-27, 19-19.