Πανηγυρικά στα προημιτελικά η Βέροια, 2-0 στη Ξάνθη

Η Βέροια νίκησε στη Ξάνθη 2-0 και με τη δεύτερη νίκη της στη φάση των "16" προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕλλάδαςΤην πρόκρισή της στους "8" του θεσμού πανηγυρίζει η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη, που κέρδισε δίκαια με 2-0 στη Ξάνθη, έχοντας επικρατήσει και στην έδρα της με 2-1. Οι ακρίτες, που λίγες μέρες νωρίτερα εντυπωσίασαν
με τη νίκη της στην Τούμπα, δεν "εμφανίστηκαν" ουσιαστικά ποτέ στο γήπεδο και παραδόθηκαν στις προθέσεις των φιλοξενουμένων, που είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ο Καλογέρης άνοιξε τον δρόμο για την πρόκριση στο α' μέρος, ενώ ο Ολαϊτάν σφράγισε την πρόκριση στην επανάληψη.Μεγάλη νίκη και μεγάλη πρόκριση για τη Βέροια, που από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έδειξε τις προθέσεις της και δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Ξάνθη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μοναδικός λόγος, που δεν προηγήθηκαν ήταν η παρουσία του τερματοφύλακα Λοντίγκιν, που είπε "όχι" σε καλές ευκαιρίες των Μπαργκάν, Κόστλι και Γκιγιέρμο.Δεν μπορούσε ωστόσο να κάνει τίποτα στο 37' όταν ο Καλογέρης με εκπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό του παραθυράκι, ανοίγοντας το σκορ. Η Ξάνθη είχε ένα καλό πεντάλεπτο (30'-35'), ωστόσο περιορίστηκε σε μία καλή στιγμή με τον Ονουάτσι.Στην επανάληψη οι ακρίτες, που πλέον έψαχναν τρία γκολ για να προκριθούν (ή δύο για παράταση) προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο η Βέροια είχε οπισθοχωρήσει κλείνοντας τους χώρους. Στις αντεπιθέσεις μάλιστα οι παίκτες του Καλαϊτζίδη ήταν κίνδυνος-θάνατος με τον Λοντίγκιν να μην επιτρέπει για μία ακόμα φορά στον Κόστλι να πανηγυρίσει.Κι αφού δεν μπορούσε να σκοράρει ο ίδιος, ο Κόστλι έδωσε πάρε-βάλε στον Ολαϊτάν στο 79' και ο νιγηριανός νεαρός διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με κοντινή προβολή. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Βέροιας στη Ξάνθη και φυσικά αρκετή για να στείλει την Βασίλισσα του Βορρά στα προημιτελικά του Κυπέλλου.Skoda Ξάνθη: Λοντίγκιν, Μπαξεβανίδης, Γκλέισον, Παϊτο, Βασιλακάκης (45' λ.τρ. Ράνος), Μάνταλος, Ντιέ, Μαρίν (58' Σολτάνι), Γούτας, Πλατέλλας (71' Μαρκόφσκι), Ονουάτσι.Βέροια: Λόπες, Σνάουτσνερ, Καλί (86' Μπάρμπας), Ορέστες, Αμαραντίδης, Γεωργέας, Καλογέρης, Μορένο, Μπαργκάν (76' Γεωργιάδης), Ολαϊτάν (81' Μάνος), Κόστλι.