Πεντάρα η Λίβερπουλ, νίκησε τον Κάρα η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε το εμπόδιο της Φούλαμ και συνέχισε το... κυνήγι της Γιουνάιτεντ στην κορυφή. Εντυπωσιακή η Λίβερπουλ, δέλυσε με 5-0 τη Νόριτς.Η Σίτι υποδέχθηκε τη Φούλαμ και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0, χάρη σε δύο γκολ του Νταβίν Σίλβα, στο 2ο και το 69ο λεπτό. Βασικός αγωνίστηκε για ένα ακόμη ματς με τη Φούλαμ ο Γιώργος Καραγκούνης.Τη νίκη της ημέρας πέτυχε, πάντως, η Λίβερπουλ, η οποία διέλυσε με 5-0 τη Νόριτς. Οι Reds ήταν εντυπωσιακοί και άνοιξαν
το σκορ στο 26` με τον Χέντερσον, ενώ ο Σουάρεζ έκανε το 2-0 πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο (36`).Ο Ντάνιελ Στάριτζ σκόραρε για ένα ακόμη παιχνίδι, κάνοντας το 3-0 στο 59`, ενώ στο 66` ο Τζέραρντ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Τζόνσον στο 74`. Με τη νίκη αυτή η Λίβερπουλ έπιασε στους 34 βαθμούς την Αρσεναλ, η οποία παίζει την Κυριακή (20/1) με την Τσέλσι.Σπουδαία νίκη και για τη Σουόνσι, που επιβλήθηκε με 3-0 της Στόουκ. Διπλό στη Νιούκαστλ πήρε η Ρέντινγκ, ενώ η Γουέστ Χαμ ήρθε 1-1 με την ΚΠΡ, με τον Ρεμί να σκοράρει στο ντεμπούτο του με τους Ρόβερς.Τέλος, εκτός έδρας νίκη και για τη Σάντερλαντ, 3-2 την Γουίγκαν.Αναλυτικά:Σάββατο (19/1)Λίβερπουλ - Νόριτς Σίτι 5-0 (26` Χέντερσον, 36` Σουάρεζ, 59` Στάριτζ, 66` Τζέραρντ, 74` Τζόνσον αυτ.)Γουίγκαν - Σάντερλαντ 2-3 (4` Βόχαν αυτ., 79` Ενρίκεζ - 17` Γκάρντνερ, 20`,42` Φλέτσερ)Γουέστ Χαμ - ΚΠΡ 1-1 (68` Κόουλ - 14` Ρεμί)Σουόνσι Σίτι - Στόουκ Σίτι 3-1 (49` Ντέιβις, 57`, 80` Ντε Γκούζμαν - 91' Οουεν)Νιούκαστλ - Ρέντινγκ 1-2 (35` Καμπαγιέ - 71`, 77` Λε Φοντρέ)Μάντσεστερ Σ. - Φούλαμ 2-0 (2`,69` Σίλβα)19:30GR Γουέστ Μπρομ - Αστον Βίλα Κυριακή (20/1)15:30 Τσέλσι - Αρσεναλ 18:00 Τότεναμ - Μάντσεστερ Γ. 22:00 Σαουθάμπτον - Εβερτον