Πεντάρα η Σίτι στη Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο!

Στην κορυφή της Premier League επέστρεψε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία πέρασε σαν σίφουνας από το Γουάιτ Χαρτ Λέιν, επικρατώντας με το επιβλητικό 5-1 της Τότεναμ. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Εντιν Ντζέκο, ο οποίος πέτυχε τέσσερα γκολ! Τραυματίας αποχώρησε ο Ραφαέλ Φαν ντερ Φάαρτ. Η επέλαση της Σίτι στις πρώτες αγωνιστικές του αγγλικού πρωταθλήματος συνεχίστηκε και στο
Λονδίνο, όπου η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Τότεναμ.Το σκορ άνοιξε στο 34` με κοντινή προβολή ο Ντζέκο, έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Νασρί. Στο 41`, οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν και πάλι, με τον γάλλο να κάνει τη σέντρα και τον βόσνιο με κεφαλιά να διπλασιάζει τα τέρματά του.Στο 55` ο Ντζέκο πέτυχε το τρίτο του γκολ με προβολή εξ επαφής έπειτα από προσπάθεια του Γιάγια Τουρέ. Το 4-0 πέτυχε πέντε λεπτά αργότερα ο Κουν Αγουέρο με ατομική ενέργεια, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Ντζέκο ολοκλήρωσε το προσωπικό του σόου με πανέμορφο σουτ, πετυχαίνοντας το τέταρτό του γκολ στο παιχνίδι!Η Τότεναμ πέτυχε το γκολ της τιμής στο 68` με κεφαλιά του Καμπούλ μετά το κόρνερ του Φαν ντερ Φάαρτ. Ο ολλανδός μέσος, πάντως, αποχώρησε λίγα λεπτά αργότερα με πρόβλημα τραυματισμού, μεγαλώνοντας τον... πονοκέφαλο του Χάρι Ρέντναπ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:Σάββατο (27/8)Αστον Βίλα - Γουλβς 0-0Γουίγκαν - ΚΠΡ 2-0 (41', 66' Ντι Σάντο)Μπλάκμπερν - Εβερτον 0-1 (92' πέν. Αρτέτα)Τσέλσι - Νόριτς Σίτι 3-1 (6' Μποσίνγκουα, 82' πέν. Λάμπαρντ, 90'+11' Μάτα - 63' Χολτ)Σουόνσι Σίτι - Σάντερλαντ 0-0 Λίβερπουλ - Μπόλτον 3-1 (15' Χέντερσον, 52' Σκρτελ, 53' Ανταμ - 92' Κλάσνιτς)Κυριακή (28/8)Νιούκαστλ - Φούλαμ 2-0 (48`, 66` Μπεστ - 88` Ντέμπσεϊ)Τότεναμ - Μάντσεστερ Σ. 1-5 (68` Καμπούλ - 34`, 41`, 55`, 93` Ντζέκο, 60` Αγουέρο)17:00GR Γουέστ Μπρομ - Στόουκ Σίτι 18:00GR Μάντσεστερ Γ. - Αρσεναλ