Πεντάρα παραμονής για τον Αρη

Ο Αρης μπήκε αποφασισμένος στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης, τον οποίο κατάφερε να νικήσει με 5-1 και να κάνει σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Με κορυφαίο τον Τάτο οι κίτρινοι πήραν το σπουδαίο τρίποντο.Ο Αρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και κατάφερε να διώξει από νωρίς το άγχος, καθώς βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, με σκόρερ τον Τριανταφυλλάκο.Ο κόσμος που είχε γεμίσει ασφυκτικά το Βικελίδης ενθουσιάστηκε και έδωσε ώθηση στην ομάδα του Σούλη
Παπαδόπουλου, που καιγόταν για τους βαθμούς της νίκης. Οι κίτρινοι με το υπέρ τους 1-0 από το 7`, κατάφεραν να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό στο ματς και να πιέσουν τον Αστέρα.Η πίεση έφερε και δεύτερο γκολ στο 29`, με σκόρερ τον Τάτο, ο οποίος άνοιξε διάπλατα το δρόμο προς τη νίκη και το τρίποντο.Ο Αστέρας δεν κατάφερε να αντιδράσει και το 2-0 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τον Αρη στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, καθώς με δημιουργό τον Τάτο και σκόρερ τον Αγγελούδη οι κίτρινοι έκαναν το 3-0 και ουσιαστικά "κλείδωσαν" τη νίκη.Ο Αστέρας μείωσε σε 1-3 στο 58` με σουτ του Κάφα από τα 40 μέτρα. Ο άσος του Αστέρα εκμεταλλεύθηκε κακό βολέ του Διούδη, ο οποίος γλίστρησε και έπεσε αφήνοντας εκτεθειμένη την εστία του.Οι κίτρινοι, πάντως, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και σφράγισαν τη νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τάτου στο 79`. Ο μέσος των κίτρινων ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, γράφοντας το τελικό 5-1 στο 85`.