Πέρασαν από τη Βοστώνη οι Λέικερς

Το ματς ήταν εξαιρετικό στο μεγαλύτερο διάστημά του και τελικά κρίθηκε στην παράταση. Ο Πάου Γκασόλ ισοφάρισε για τους Λέικερς σε 82-82, εννέα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα και οδηγηθήκαμε στο έξτρα πεντάλεπτο, καθώς ο Πιετρούς έχασε την ευκαιρία να γίνει ήρωας για τους Σέλτικς.Στην παράταση οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και είναι χαρακτηριστικό πως σημειώθηκαν συνολικά μόλις 11 πόντοι! Οι Λέικερς έφτασαν στη νίκη, χάρη σε καλάθι του Μπάινουμ 1` και 30`` δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Οι Σέλτικς είχαν την ευκαιρία να κλέψουν τη
νίκη, αλλά ο Γκασόλ έκοψε τον Ρέι Αλεν στην εκπνοή.Στο Σακραμέντο, οι Κινγκς έβαλαν φρένο στους Θάντερ, τους οποίους και νίκησαν με 106-101, σε ένα εξαιρετικό ματς.Επίσης, σημαντικές νίκες πέτυχαν οι Ουόριορς, 109-101 τους Νάγκετς, αλλά και οι Ρόκετς, 96-89 τους Σανς.Ο Κάρι ήταν κορυφαίος με 36 πόντους για τους Ουόριορς, ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 17 λετπά για τους Νάγκετς και είχε 6 πόντους και 7 ριμπάουντ.