Πέρασε από Ρόδο και κλείδωσε την 1η θέση!

Ο Κολοσσός για ένα ημίχρονο απέδειξε απέναντι στον Ολυμπιακό ότι δεν είναι τυχαία στην τρίτη θέση της Α1, όμως όταν οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα της Ρόδου, επικρατώντας με 78-64 στο Βενετόκλειο για την 19η αγωνιστική της Α1.Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και δεν... πέταξε στα σκουπίδια τη νίκη επί του Παναθηναϊκού
στο ΣΕΦ.Οι γηπεδούχοι ήταν μέσα στη διεκδίκηση του παιχνιδιού στα πρώτα 23 λεπτά (32-29), όμως σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 19-3 κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο, βρισκόμενοι μπροστά με 48-35, με καταπληκτική παρουσία κυρίως στην άμυνα.Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 19 πόντους στο 32' (57-38), πριν ο Κολοσσός εξαπολύσει την τελική του αντεπίθεση. Οπως και κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός απώλεσε μια ευρεία διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο 37' στους 8 πόντους (59-67).Αυτή τη φορά, όμως, οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκε να φτάσουν στο τελευταίο... δέκατο για να εξασφαλίσουν τη νίκη, αφού παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις και επικράτησαν τελικά με 78-64.