Πέρασε... βολίδα από την Πλατεία!

Με δύο εξαιρετικά γκολ από τους Πετρόπουλο και Βύντρα στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα (2-1) από την έδρα του Πανιωνίου, για τον οποίο μείωσε στο 78' ο Ντούνης.Φανέλα βασικού στον Αντώνη Πετρόπουλο αντί του Χοσέ Τοτσέ στην κορυφή της επίθεσης του Παναθηναϊκού έδωσε ο Χουάν Ρότσα στον αγώνα με τον Πανιώνιο, με τον
Αργεντίνο τεχνικό να επιλέγει τον Χριστοδουλόπουλο αντί του Φορναρόλι στο αριστερό "φτερό" και τον Τριανταφυλλόπουλο αντί του Βελάσκες στην άμυνα. Ετσι, οι πράσινοι παρατάχθηκαν με τον Καρνέζη κάτω από τα γκολπόστ, τους Σεϊταρίδη, Βύντρα, Τριανταφυλλόπουλο και Σπυρόπουλο στην άμυνα, τον Βιτόλο αμυντικό χαφ, με τους Ζέκα και Σισοκό εσωτερικούς μέσους και τριπλέτα στην επίθεση τους Χριστοδουλόπουλο, Μαυρία και Πετρόπουλο σε σχηματισμό 4-3-3. Το Τριφύλλι ήταν πολύ δραστήριο και μόλις στο 3ο λεπτό είχε καλή στιγμή με τον Λάζαρο να πασάσει στον Σισοκό, που έπιασε το δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Γιαννακόπουλο να πέσε στην αριστερή του γωνία και να αποκρούσει σε κόρνερ. Νέα καλή στιγμή για τους πράσινους στο 15' με τον Σπυρόπουλο να βγάζει τη σέντρα και τον Πετρόπουλο να πιάνει την κεφαλιά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Ο Πανιώνιος φάνηκε για πρώτη φορά στο δίλεπτο 19'-20', με τον Βύντρα στην πρώτη περίπτωση να βάζει σωτήρια την προβολή προ του Αραβίδη, μετά από σέντρα του Κούρου και τον Αυλωνίτη να πιάνει την κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ από σέντρα του Κολοβού.Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, με τον Μαυρία να βγάζει μπαλιά στον Πετρόπουλο, ο οποίος από πλάγια θέση και δεξιά σούταρε στην απέναντι γωνία με το... κακό του πόδι (σ.σ. δεξί) στέλνοντας την μπάλα στο... πλεχτό για το 0-1, με τον ψηλόσωμο επιθετικό να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ τη φετινή περίοδο σπάζοντας την... κακοδαιμονία. Οι πράσινοι δεν έμειναν, όμως εκεί, αφού στο 28' με δυνατό σουτ του Βύντρα από 35 μέτρα (του πάτησε τη μπάλα ο Λάζαρος σε εκτέλεση φάουλ) έγινε το 0-2! Το ημίχρονο βγήκε με τον Κολοβό να σουτάρει άουτ σε κενή εστία (σ.σ. είχε συγκρουστεί ο Καρνέζης σε τετ α τετ με τον Αραβίδη) στο 34ο λεπτό.Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ελευθερόπουλο να πραγματοποιεί την πρώτη του αλλαγή, με τον επιθετικογενή Μενδρινό στη θέση του αμυντικογενή Κουλουχέρη, με τους κυανέρυθρους να παίζουν πιο επιθετικά. Στο 60' ο Γουνδουλάκης έβγαλε στον Αραβίδη που έκανε το σουτ με τον Καρνέζη να αποκρούει εντυπωσιακά κι ένα λεπτό αργότερα ο Κολοβός από καλή θέση σούταρε άουτ. Οι πράσινοι θα μπορούσαν να τελειώσουν το ματς στο 70' με τον Πετρόπουλο να κάνει εκπληκτική ενέργεια από δεξιά και να σουτάρει δυνατά με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει και στην εξέλιξη της φάσης, ο Λάζαρος να βγάζει στον Ζέκα που έπιασε το γυριστό, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ του Πανιωνίου απέκρουσε σώζοντας την εστία του από το τρίτο γκολ.Ο Ελευθερόπουλος στο 74' έκανε ακόμα πιο επιθετικό τον Πανιώνιο παιρνώντας τον Καμπάνταη αντί του Γουνδουλάκη και μετατρέποντας το σύστημα από 4-2-3-1 σε 4-4-2, με τον Ντούνη στο 76' από κάθετη μπαλιά του Αραβίδη να μην μπορεί να νικήσει τον Καρνέζη που