Πετρόπουλος και Κάρα τον οδήγησαν στο 3-0 επί του Πανιωνίου

20:53 8/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Επιστροφή Καπίνο, Μαρίνου, Κατσουράνη στην ενδεκάδαΜε νέα πρόσωπα τον Καπίνο, τον Μαρίνο και τον Κατσουράνη στην ενδεκάδα παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός. Ο νεαρός ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Μαρίνο, Μπουμσόνγκ, Καντέ και Βύντρα από δεξιά προς τα αριστερά
στην άμυνα, τους Σιμάο και Κατσουράνη αμυντικά χαφ, τον Ζεκά δεξιά, τον Κουίνσι αριστερά και τους Χριστοδουλόπουλο, Κλέιτον να εναλλάσονται στην επίθεση.Χαμένο τετ α τετ Μενδρινού, δοκάρι ο ΚατσουράνηςΟι κυανέρυθροι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους πράσινους και είχαν χαμένο τετ α τετ με τον Μενδρινό (σ.σ. απέκρουσε με τα πόδια ο Καπίνο) στο 3ο λεπτό. Το Τριφύλλι, απάντησε με μακρινό σουτ του Κατσουράνη στο οριζόντιο δοκάρι στο 11ο λεπτό. Εκτός απ' αυτή τη φάση ο Παναθηναϊκός δεν έκανε τίποτα άλλο στο πρώτο μέρος, παρουσιάζοντας πολύ κακό πρόσωπο, με τους Νεοσμυρνιώτες να έχουν κάποιες μικροευκαιρίες (17' Κούρντι, 19' Ντιμπαλά) για να σκοράρουν...Διπλή αλλαγή και... 1-0 ο ΛάζαροςΜε την έναρξη της επανάληψης, ο Φερέιρα προχώρησε σε διπλή αλλαγή, βάζοντας τους Ρούντολφ και Πετρόπουλο, αντί των Κλέιτον και Μαρίνου. Ταυτόχρονα ο Ζεκά οπισθοχώρησε δεξί μπακ, όπως είχε παίξει για λίγα λεπτά στον αγώνα με την ΑΕΚ... Από όμορφη ενέργεια του Πετρόπουλου προήλθε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Ο ψηλόσωμος σέντερ φορ ξεπέρασε τον Σιόβα και έκανε το γύρισμα, ο Κουίνσι κέρδισε την κόντρα από τον Κούρο και ο Χριστοδουλόπουλος από κοντά έκανε το 1-0.Δύο ασίστ ο Κάρα, δύο γκολ ο ΠετρόπουλοςΟι πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας την υπεροχή και ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη τους. Αυτό ήρθε στο 84' με τον Πετρόπουλο, που ολοκλήρωσε την όμορφη προσπάθεια του Καραγκούνη, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 65' στη θέση του σκόρερ του πρώτου τέρματος. Νωρίτερα (82') ο Κούτσι είχε χάσει το... άχαστο (πλάσαρε άουτ σε κενή εστία), με τον Πετρόπουλο να κάνει το 3-0 στο 88', ύστερα από νέα ασίστ του Καραγκούνη, με τους δύο παίκτες να αλλάζουν άρδην την εικόνα του Τριφυλλιού στο δεύτερο μέρος και να τον οδηγούν στην νίκη.