Πήρε το ντέρμπι η Νάπολι, 4-2 την Ιντερ

Η Νάπολι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Σαν Πάολο, επικρατώντας με 4-2 της Ιντερ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Serie A. Στο -8 από την κορυφή η ομάδα του Μπενίτεθ, έχασε έδαφος στο κυνήγι της τρίτης θέσης το συγκρότημα του Ματσάρι, που από το 71' αγωνιζόταν με 10 παίκτες.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 9' άνοιξαν το σκορ. Μετά από μακρινή πάσα του Ινλέρ και κακή απομάκρυνση του
Ναγκατόμο, ο Ιγκουαϊν, με ωραίο σουτ νίκησε τον Χαντάνοβιτς και έκανε το 1-0. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο η Νάπολι ήταν αυτή που... άγγιξε το 2-0 στο 25', όταν το δυνατό σουτ του Ινσίνιε σταμάτησε στο δοκάρι του Χαντάνοβιτς.Οι νερατζούρι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και στο 35' έφτασαν στην ισοφάριση, όταν μετά από γύρισμα του Γκουαρίν και πάσα του Αλβαρεζ, ο Καμπιάσο νίκησε σε τετ α τετ τον Ράφαελ και έκανε το 1-1.Σε εκείνο το σημείο, οι παρτενοπέι... ξύπνησαν, ανέβασαν στροφές και με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών (39'-41'), πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 3-1!Στο 39', μετά από ωραία προσπάθεια του Ντζεμαϊλί, ο Μέρτενς με σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Χαντάνοβιτς και έκανε το 2-1, ενώ στο 41' ο Ντζεμαϊλί εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Χαντάνοβιτς σε σουτ του Μέρτενς και σε κενό τέρμα έκανε το 3-1.Παρά το σοκ των δύο γρήγορων γκολ που δέχτηκε, η ομάδα του Ματσάρι κατάφερε να μειώσει σε 2-3 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Ναγκατόμο να σκοράρει, μετά από διαγώνιο σουτ του Γκουαρίν.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο μέρος, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση και στο 66'... άγγιξαν το 3-3, όταν μετά από παράλληλη πάσα του Παλάσιο, ο Γκουαρίν έκανε το σουτ, αλλά ο Ράφαελ απέκρουσε ενστικτωδώς με το πρόσωπο!Στο 71', τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους μιλανέζους, αφού έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Αλβαρεζ με απευθείας κόκκινη κάρτα, για χέρι.Η ομάδα του Μπενίτεθ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα στην συνέχεια και στο 81' "κλείδωσε" το τρίποντο. Μετά από σέντρα σουτ του Ινσίνιε, ο Καγεχόν σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-2 για τη Νάπολι.Στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία και για πέμπτο γκολ, με τον Χαντάνοβιτς να αποκρούει την εκτέλεση πέναλτι του Πάντεφ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:Σάββατο (14/12)Κατάνια - Ελλάς Βερόνα 0-0Κυριακή (15/12)Πάρμα - Κάλιαρι 0-0Τζένοα - Αταλάντα 1-1 (72' Μπερτολάτσι - 90'+4' Ντε Λούκα)Κιέβο Βερόνα - Σαμπντόρια 0-1 (16' Εντερ)Λάτσιο - Λιβόρνο 2-0 (19', 26' Κλόζε)Ουντινέζε - Τορίνο 0-2 (48' Φάρνερουντ, 75' Ιμόμπιλε)Φιορεντίνα - Μπολόνια 3-0 (13' Ιλιτσιτς, 29' Βαλέρο, 64' Ρόσι)Γιουβέντους - Σασουόλο 4-0 (15', 45', 68' Τέβες, 28' Πελούζο)Νάπολι - Ιντερ 4-2 (9' Ιγκουαϊν, 39' Μέρτενς, 41' Ντζεμαϊλί, 81' Καγεχόν - 35' Καμπιάσο, 45'+2' Ναγκατόμο)Δευτέρα (16/12)21:45 Μίλαν - Ρόμα