Πήρε το θρίλερ ο ΑΓΟΡ, 68-66 τον Ικαρο Καλλιθέας

18:05 6/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, ο ΑΓΟΡ επικράτησε με 68-66 του Ικαρου Καλλιθέας στο κλειστό Μ. Μερκούρη, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1.Κάρτερ (16 π.), Πέτγουεϊ (14 π.), Ντούβνιακ (13 π.) και Κόμματος (10 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Γιαπλέ, ενώ από το συγκρότημα του Καλαφατάκη διακρίθηκαν οι Γκίμπσον (16 π.), Φαγιέ (14 π.) και Βρκιτς (12 π.).Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν... ζεστές την αναμέτρηση και συμβάδιζαν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 22-21.Το σκυηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο,
με τις σφικτές άμυνες και την αστοχία να κυριαρχούν στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα δύο πόντων (32-30).Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιαπλέ παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 20-10, πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +8 (50-42).Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, η ομάδα του Καλαφατάκη προσπάθησε για την ανατροπή, έφερε τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής, αλλά τελικά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, με τον ΑΓΟΡ να κερδίζει με το τελικό 68-66.Τα δεκάλεπτα: 22-21, 8-11, 20-10, 18-24.