Πλησιάζει τον τελικό η Γουίλιαμς

16:42 2/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Σερένα Γουίλιαμς βρίσκεται λίγα βήματα πριν τον τελικό του Roland Garros μετά τη νίκη της επί της Ρομπέρτα Βίντσι με 2-0 σετ. Η Σερένα Γουίλιαμς νίκησε για τη φάση των ¨16" με 2-0 σετ (6-1, 6-3) την Ρομπέρτα Βίντσι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.Ακόμη μία πολύ καλή εμφάνιση για την
αμερικανίδα που είναι σε εξαιρετική κατάσταση και δείχνει ότι δίκαια έχει τον τίτλο του φαβορί για την κατάκτηση του τουρνουά. Η Σερένα χρειάστηκε μόλις 70 λεπτά αγώνα για να ξεπεράσει το εμπόδιο της ιταλίδας αντιπάλου της. Στο πρώτο σετ δεν συνάντησε καμία δυσκολία επικρατώντας εύκολα με 6-1. Η 30χρονη ιταλίδα προσπάθησε να προβάλλει κάποια αντίσταση στο δεύτερο σετ. Αντίπαλος της Γουίλιαμς στα προημιτελικά θα είναι η ρωσίδα Σβετλάνα Κουζνέτσοβα, η οποία επικράτησε της γερμανίδας Ανγκελίκ Κέρμπερ με 2-1 σετ (6-4, 4-6, 6-3).4ος γύρος Roland Garros - Κυριακή 02/06:Σερένα Γουίλιαμς (Η.Π.Α.) -  Ρομπέρτα Βίντσι (Ιταλία) 6-1 6-3Σβετλάνα Κουζνέτσοβα (Ρωσία) - Ανγκελίκ Κέρμπερ (Γερμανία) 6-4 4-6 6-3