Πράσινη "αυτοκτονία" και νίκη για Λαμία

22:17 3/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Τα περιθώρια για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είχαν στενέψει επικίνδυνα μετά και την τελευταία ήττα από τον Αρη και η νίκη επί του συγκροτήματος της Φθιώτιδας ήταν επιτακτική ανάγκη.Ωστόσο, για μία ακόμη φορά, το Τριφύλλι δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη. Μολονότι προηγήθηκε με 2-1 σετ και με 17-14 στο τέταρτο, τελικά κατάφερε να ηττηθεί στην έδρα του από την αξιόμαχη Λαμία και η θηλιά του υποβιβασμού
ολοένα και σφίγγει.Οι πράσινοι αν και μπήκαν μουδιασμένα, με συνέπεια να χάσουν το πρώτο σετ από την Λαμία με 19-25, παίζοντας ψυχωμένα στη συνέχεια κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά με 2-1, κερδίζοντας με 25-20, 25-20 το δεύτερο και το τρίτο σετ.Ωστόσο, στο τέταρτο σετ, μολονότι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 17-14, η Λαμία με σερί 0-7 πήγε στο 17-21 και εν τέλει πήρε το σετ με 21-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και στέλνοντας το ματς στο τάι-μπρέικ.Στο τάι-μπρέικ έγινε μάχη πόντο-πόντο, με την Λαμία, όμως να ξεφεύγει με τρεις (9-12) σε καθοριστικό σημείο. Οι πράσινοι μείωσαν στον πόντο (11-12), όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι με τον Τσούροβιτς πήγαν στο +3 (11-14) και τελικά πήραν το σετ 12-15 και εν τέλει τη νίκη με 2-3.Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-20, 25-20, 21-25, 12-15).