Πρόκριση για ΑΕΛ, στους 32 με Παναιτωλικό

Την πρόκρισή της στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, εξασφάλισε η Λάρισα, η οποία θα αντιμετωπίσει στο AEL FC Arena τον Παναιτωλικό.

Οι βυσσινί επικράτησαν 1-0 του Ρούβα στο "Θ. Βαρδινογιάννης", χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Πλιάγκας στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο σκόρερ του αγώνα, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα, αλλά σε κενή εστία κατάφερε να στείλει τη μπάλα πάνω σε αμυντικό του Ρούβα, που παρακολουθούσε τη φάση.

Η ΑΕΛ έχασε κι άλλες πολλές ευκαιρίες να ανεβάσει το δείκτη του σκορ, τη στιγμή που ο Ρούβας ξεθάρρεψε στο τέλος, αλλά οι οποίες προσπάθειες των παικτών του δεν καρποφόρησαν.

Οι θεσσαλοί κράτησαν το 1-0 και πλέον περιμένουν τον Παναιτωλικό στην έδρα τους στις 21 Δεκεμβρίου.