Πρόκριση με 4αρα ο ΑΠΟΕΛ

Στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League βρίσκεται και τυπικά από την Τετάρτη (20/7) ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος επικράτησε στη Λευκωσία της Σκεντερμπέου με 4-0. Τα γκολ για τους πρωταθλητές Κύπρου που στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσουν τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, πέτυχαν οι Σολάρι
(59'), Αΐλτον (66'), Αντόρνο (80') και Χαραλαμπίδης (86'). Με το ξεκίνημα του ματς οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση στους αντιπάλους τους και μόλις στο 3ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Σολάρι, έπειτα από σέντρα του Μαντούκα. Στο 29ο λεπτό ο Μουζάκα πέτυχε γκολ για την Σκεντερμπέου, το οποίο όμως ακυρώθηκε ορθώς από τον διαιτητή της αναμέτρησης, καθώς ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.Το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προηγήθηκε στο 59', όταν ο Σολάρι μετά από όμορφη ατομική ενέργεια έκανε το πλασέ, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι με τον Μαντούκα και στο 66' μετά από σουτ και πάλι του Μαντούκα και απόκρουση του Σέχι, ο Αΐλτον διπλασίασε το σκορ για τους πρωταθλητές.Στο 79ο λεπτό οι κύπριοι είχαν νέο δοκάρι και πάλι με τον Μαντούκα. Ενα λεπτό αργότερα ο Αντόρνο δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 για τον ΑΠΟΕΛ διαμόρφωσε στο 86' ο Χαραλαμπίδης με σουτ μέσα απ' την περιοχή.