Πρωταθλητής Ελλάδας ο Ολυμπιακός, σε περιπέτειες η ΑΕΚ

Με δύο γκολ του "σιδερένιου" Αβραάμ Παπαδόπουλου και ένα του Τζαμέλ Αμπντούν ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη και αναδείχθηκε και μαθηματικά πρωταθλητής Ελλάδας για τη σεζόν 2012-13Πέντε στροφές πριν την ολοκλήρωση του μαραθωνίου και ανήμερα των 88ων γενεθλίων του ο Ολυμπιακός
πανηγυρίζει την κατάκτηση του τρίτου διαδοχικού πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι ήταν απόλυτα αποτελεσματικοί, εκμεταλλεύτηκαν την απειρία των κιτρινόμαυρων και έφτασαν στο τρίποντο, που τους επιτρέπει να ράψουν το τέταρτο αστέρι στη φανέλα του, αυξάνοντας στα 40 τα πρωταθλήματα της ιστορίας τους. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, που πέτυχε δύο γκολ (τα δύο πρώτα) και επέστρεψε "σιδερένιος", ενώ ο Αμπντούν ήταν αυτός, που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Η ΑΕΚ στάθηκε πολύ καλά για 55 λεπτά, έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Κορδέρο, αλλά σήκωσε λευκή πετσέτα μετά το 2-0. Η Ενωση παραμένει στους 26 βαθμούς και η μάχη για την παραμονή της κορυφώνεται εκ νέου, αφού με τη νίκη του ο Αρης την πλησίασε στον βαθμό.Με την ΑΕΚ να στέκεται αρκετά καλά, αλλά τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται μία από τις λιγοστές καλές του φάσεις και να προηγείται ολοκληρώθηκε το α' μέρος. Η Ενωση, που έκανε πολύ πειθαρχημένο παιχνίδι, απείλησε πρώτη με σουτ του Φούντα στο 10' και στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι, που μπήκαν νωθρά, άρχισαν να κυκλοφορούν σωστά την μπάλα. Στο 13' προειδοποίησαν με τον Τζιμπούρ και στο 14' άνοιξαν το σκορ με κοντινή προβολή του Αβράμ Παπαδόπουλου (σέντρα ο Χολέμπας, κεφαλιά-ασίστ ο Τζιμπούρ).Για τα επόμενα 10 λεπτά οι κιτρινόμαυροι αποσυντονίστηκαν, αλλά γρήγορα ξαναβρήκαν τα πατήματά τους, κλείνοντας τους διαδρόμους. Η ΑΕΚ δεν επέτρεπε στον Ολυμπιακό να επιτεθεί από τον άξονα και οι πειραιώτες προσπαθούσαν να απειλήσουν από τις πτέρυγες (κυρίως με Βλαχοδήμο-Παπάζογλου), αλλά τελικά το έκαναν μόνο μέσω στημένων (7 κόρνερ στο α' μέρος), διατηρώντας μία φλύαρη κατοχή. Το ημίχρονο έκλεισε με μία καλή ευκαιρία του Μανωλά στο 40', ενώ η ΑΕΚ, που είχε όσες τελικές είχαν και οι γηπεδούχοι (από 3 κάθε ομάδα) είχε απειλήσει νωρίτερα σε σουτ του Φούντα στο 35'.Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε... υπνωτισμένος και η ψυχωμένη ΑΕΚ σε δύο περιπτώσεις απείλησε. Στο 46' με μακρινό σουτ του Φούντα και στο 50' όταν στη μεγαλύτερη φάση της ο Κορδέρο αστόχησε σε τετ α τετ (εξαιρετική κάθετη του Γκερέιρο). Τη χαμένη κλασική ευκαιρία του ισπανού όμως η ΑΕΚ την πλήρωσε, αφού οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν το δυνατό τους σημείο, τις στημένες φάσεις, και καθάρισαν το ματς στο 55'. Σκόρερ και πάλι ο Αβραάμ Παπαδόπουλος (ασίστ του Χολέμπας), με την ψυχολογία του να ανεβαίνει στα ύψη μετά  την επιστροφή του από τον σοβαρό τραυματισμό.Το πάρτι στο Καραϊσκάκη πλέον είχε αρχίσει και ο Αμπντούν μετά από μπαλιά του Τζιμπούρ στο 62' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 (δύο τελικές, δύο γκολ ο Ολυμπιακός στο β' μέρος μέχρι εκείνο το σημείο) δίνοντας το έναυσμα για την κορύφωση των πανηγυρισμών. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους κίτρινους να πετούν ουσιαστικά λευκή πετσέτα. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του, αλλά ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Φουστέρ, ο Τζιμπούρ αστόχησε σε πολύ καλή ευκαιρία, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μανιάτης είχε δοκάρι.