Πρώτη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ!

Την πρώτη του νίκη στους ομίλους του Europa πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας 2-1 της Μπορντό στο ΓΣΠ για την 4η αγωνιστική.Τα πράγματα θα μπορούσα να ήταν πολύ καλύτερα για την ομάδα του Δώνη, αν την ίδια ώρα η Μακάμπι δεν νικούσε την πρωτοπόρο του ομίλου Αϊντραχτ Φρανκφούρτης.Ετσι, η απόσταση του ΑΠΟΕΛ,
που ανέβηκε στην 3η θέση, με τη δυάδα της πρόκρισης στην επόμενη φάση παραμένει στους τρεις βαθμούς.Ο "Θρύλος" μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και το εξαργύρωσε με γρήγορο προβάδισμα, καθώς στο 14' προηγήθηκε 1-0 με σουτ... κεραυνό του Αλεξάνδρου.Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Δώνη θα πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα, ήρθε ο Σανέ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου για να ισοφαρίσει σε 1-1.Στο 50ό λεπτό οι δύο ομάδες έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές. Για τον ΑΠΟΕΛ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Μπούντιμιρ για χτύπημα εκτός φάσης, ενώ δεύτερη κίτρινη αντίκρυσε ο Ν'Γκουεμό της Μπορντό.Πέντε λεπτά αργότερα το ΓΣΠ... σηκώθηκε στο πόδι, για να πανηγυρίσει το γκολ του Νούνο Μοράις, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπενασούρ και πλάσαρε ιδανικά τον γκολκίπερ της Μπορντό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.