Πρώτη νίκη με άγχος για τον Παναθηναϊκό, 78-76 την Καντού

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Καντού, αλλά πήρε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 78-76 των ιταλών στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Εξαιρετικός ο Σχορτσανίτης, η εμπειρία των Διαμαντίδη και Πάνκο... μίλησε στο φινάλε.Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τον
Σχορτσανίτη στον πάγκο, με αποτέλεσμα οι περισσότερες πράσινες επιθέσεις να πηγαίνουν στην περιφέρεια, με τους Διαμαντίδη και Ούκιτς να γράφουν το 11-6 στα πρώτα λεπά.Οι ιταλοί άντεξαν με τρίποντα, αλλά ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμά του σε όλη την πρώτη περίοδο με την είσοδο του Σχορτσανίτη. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους πράσινους να προηγούνται με 23-17, με εντυπωσιακό κάρφωμα του Τσαρτσαρή.Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από την Καντού και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου... φορτώνοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι, ωστόσο, αμυντικά οι πράσινοι είχαν πρόβλημα και έδιναν το δικαίωμα στους ιταλούς να διατηρούν την επαφή τους με το σκορ (30-29, 13`).Η Καντού μάλιστα πήρε και το προβάδισμα με 33-31, έξι λεπτά πριν από το ημίχρονο και με κορυφαίο τον Μαρκοϊσβίλι, κατάφερε να φέρει στα μέτρα της το ρυθμό του αγώνα, προβληματίζοντας ιδιαίτερα τον Παναθηναϊκό.Οι καλές επιστροφές των ιταλών δεν άφησαν περιθώρια στους πράσινους για εύκολα καλάθια κι έτσι το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, στο οποίο ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε το προβάδισμα με καλάθι του Τσαρτσαρή (44-43, 20`).Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με στόχο να φέρει το ματς στα μέτρα του. Τροφοδότησε σωστά τον Σχορτσανίτη στην επίθεση και παράλληλα προσπάθησε να λειτουργήσει πιο σωστά στην άμυνά του. Ετσι, μέσα σε πέντε λεπτά κατάφερε να προηγηθεί με 55-48 (25`).Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, όμως, δεν είχε διάρκεια και η μαχητική Καντού έμεινε κοντά στο σκορ (61-55, 30`).Τα... νεκρά διαστήματα του Παναθηναϊκού επέτρεψαν στην Καντού να μειώσει στο καλάθι, 7`:40`` πριν από το τέλος. Οι πράσινοι χωρίς τον Σχορτσανίτη δεν είχαν λύσεις στην επίθεση, με τους Αρμστρονγκ και Λάσμε, να μη δείχνουν για την ώρα έτοιμοι να βοηθήσουν την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.Η Καντού προσπέρασε με 63-61, αγχώνοντας τον Παναθηναϊκό, που τα περίμενε όλα από τον Σχορτσανίτη. Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος με τρίποντο έβαλε και πάλι μπροστά το Τριφύλλι με 66-63.Ούτε αυτό το τρίποντο στάθηκε ικανό, όμως, να γείρει οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού, με τους ιταλούς να αντέχουν και να παλεύουν το ματς μέχρι τέλους.Εστω και δύσκολα, όμως, ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, με τον Διαμαντίδη και τον Πάνκο να δίνουν σημαντικές λύσεις στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να οδηγούν την ομάδα τους στο τελικό 78-76.