Πρόβα με τίτλο για την ΤΣΣΚΑ

19:35 3/5/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε 74-65 της Κίμκι και κατέκτησε το ρωσικό πρωτάθλημα για το 2013.Πρόβα τζενεράλε πραγματοποίησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας εν όψει του ημιτελικού με τον Ολυμπιακό για το Final Four (10/05). Μετά τη λήξη του αγώνα έγινε και η απονομή του πρωταθλήματος
για την ομάδα του Ετορε Μεσίνα.Ο Νέναντ Κρστιτς με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους γηπεδούχους. Από ελληνικό ενδιαφέρον, ο Θοδωρής Παπαλουκάς σε 11 λεπτά συμμετοχής δεν σκόραρε, αλλά είχε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για την ομάδα της Κίμκι ο Κέλβιν Ρίβερς ξεχώρισε με 14 πόντους. Ωστόσο, το παιχνίδι είχε ένα "μελανό" σημείο, καθώς 1 λεπτό και 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, αποβλήθηκε ο Μίλαν Τεόντοσιτς μετά από επεισόδιο που είχε με τους διαιτητές.Συγκεκριμένα, ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού χρεώθηκε με μπρος-πίσω σε μια φάση (με το σκορ στο 27-21) και διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές, υποστηρίζοντας ότι η μπάλα βρήκε πρώτα σε πόδι αντιπάλου. Δέχθηκε στην αρχή τεχνική ποινή και από τη στιγμή που δεν συμμορφώθηκε, οι διαιτητές τον απέβαλαν, με αποτέλεσμα ο Πέτερι Κοπόνεν να εκτελέσει 4 βολές!ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσλινα): Τεόντοσιτς 7, Μίτσοβ 7, Τζάκσον 9, Σοκόλοφ 1, Κρστιτς 13 (8 ριμπ.), Γουίμς 10 (7 ασίστ), Βορόνοφ 8, Βοροντσέβιτς 9, Κάουν 10, Πονκρασόφ, Παπαλουκάς.ΚΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 5, Φριτζόν 6, Κοπόνεν 5, Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 10, Ρίβερς 14 (4), Μόνια 10 (2), Χβοστόβ, Ζουκανένκο 2, Πλάνινιτς 9, Ντέιβις 4.