Προβάδισμα για τρεις, κίνδυνος για Τότεναμ

00:15 5/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Θεμέλια πρόκρισης για τα ημιτελικά του Europa League έβαλαν Μπενφίκα, Φενέρ και Τσέλσι. Κίνδυνος για την Τότεναμ μετά την ισοπαλία με τη Βασιλέια στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν". Ζει και βασιλεύει ο Τόρες...Τότεναμ - Βασιλεία 2-2Η Τότεναμ υποδέχτηκε τη Βασιλεία στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", με τους Ελβετούς να μπαίνουν δυνατά στο ματς έχοντας στο πρώτο δεκάλεπτο τρεις διαδοχικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 19' έγινε
η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ με τον Μπέιλ να πλασάρει άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 24' έγινε η πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τους Λονδρέζους και τη θέση του Λένον που τραυματίστηκε πήρε ο Σίγκουρντσον. Έξι λεπτά αργότερα στο 30' η Βασιλεία άνοιξε το σκορ με τον Στόκερ και μόλις τέσσερα λεπτά μετά οι Ελβετοί πάγωσαν το Λονδίνο μετά απο εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Φαμπιάν Φράι (0-2). Η Τότεναμ ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 41' με γκολ του Αντεμπαγιόρ, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Πάρκερ να βρίσκεται ολομόναχος με το τέρμα και να πλασάρει άουτ. Στην επανάληψη, η Τότεναμ αναζήτησε τη γρήγορη ισοφάριση, με τον Σόμερ της Βασιλείας να κάνει μεγάλη επέμβαση σε εξαιρετικό σουτ του Νόουτον. Οι Λονδρέζοι τελικά έφτασαν στο 2-2 στο 58', με σουτ του Σίγκουρντσον που κόντραρε στον Σαρ. Αγωνία στους "πετεινούς" για τον Μπέιλ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας (στον αστράγαλο) στο 78', κι ενώ η ομάδα του είχε πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές. Μπενφίκα - Νιουκαστλ 3-1Στη Λισαβόνα, η Νιούκαστλ προηγήθηκε στο 12ο λεπτό της Μπενφίκα, με γκολ του Παπίς Σισέ, έπειτα από ασίστ του Σισοκό. Στο 23' οι Άγγλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 0-2 με δοκάρι του σκόρερ Σισέ και λίγα λεπτα αργότερα (στο 25ο λεπτό) ήρθε η απάντηση της Μπενφίκα με τον Ροντρίγκο να φέρνει το ματς στα ίσια (1-1). Οι Πορτογάλοι συνέχιζαν να πιέζουν και είχαν τριπλή ευκαιρία στο 27' με τον γκολκίπερ της Νιούκαστλ, που βρέθηκε σε καταπληκτική βραδιά να λέει όχι. Στην επανάληψη η Νιούκαστλ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Παπίς Σισέ, που πλάσαρε πάνω από τον τερματοφύλακα. Λίγα λεπτα αργότερα η Μπενφίκα έκανε το 2-1, με τον Λίμα να σκοράρει έπειτα από τραγικό λάθος του Ντέιβιντ Σάντον. Και το 3-1 ήρθε για τους γηπεδούχους στο 69'. Ο διαιτήτης καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Τέιλορ, με τον Καρντόσο να δίνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.Φενερμπαχτσέ - Λάτσιο 2-0Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητος, με τις Φενερ και Λάτσιο να μένουν στο στείρο 0-0. Στο 16ο λεπτό η Λάτσιο ζήτησε πέναλντι για μαρκάρισμα εντός περιοχής στον Έντερσον, ενώ στο 24ο λεπτό έγινε η πρώτη ευκαιρία στο ματς για τη Λάτσιο με "σκάψιμο" του Έντερσον που πέρασε άουτ. Στο 2ο ημίχρονο η Λάτσιο έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ονάζι στο 48' και δύο λεπτά αργότερα (50') η Φενέρ έχει δοκάρι σε σουτ του Μεϊρέλες. Στο 78' έπειτα από συνεχή πίεση η Φενερ κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Ραντού, με τον Γουέμπο να μην αστοχεί από από τα έντεκα βήματα. Στο 90' η Φενερμπαχτσε έβαλε θεμέλια πρόκρισης, κάνοντας το 2-0 με γκολ του Κάουτ.Τσέλσι - Ρούμπιν Καζάν 3-1Η Τσέλσι προηγήθηκε γρήγορα 2-0 της Ρουμπίν Καζάν, με τον Φερνάντο Τόρες να ανοίγει το σκορ και τον Μόιζες να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Στο 40ο λεπτό η Ρούμπιν κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Τέρι (διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι Αγγλοι) και ο Νάτχο ξεγέλασε τον Τσεχ για το 2-1. Στο 70ο λεπτό η Τσέλσι "καθάρισε" το παιχνίδι και πάλι με γκολ του Φερνάντο Τόρες.