Προβάδισμα πρόκρισης για Κολομβία

23:32 2/7/2011 - Πηγή: Sport.gr
Προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα πήρε η Κολομβία που επικράτησε 1-0 της Κόστα Ρίκα στο δεύτερο παιχνίδι του Α' ομίλου, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο το 1-1 της πρεμιέρας ανάμεσα στην Αργεντινή και την Βολιβία. Η ομάδα του Ντάριο Γκόμεζ ανέλαβε από νωρίς τα ηνία του αγώνα κι έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες ( 12' και 14') να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 30ο λεπτό η Κόστα Ρίκα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπρένες.Στο 45' ο Ράμος μετά από όμορφη σέντρα του Γκουαρίν έκανε το 1-0 για την Κολομβία. Στο 57ο λεπτό ο Φαλκάο έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γκουαρίν, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μορέιρα.Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, η Κολομβία διατήρησε με ευκολία το προβάδισμα, καθώς είχε και την αριθμητική υπεροχή, με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ.